A A+ A++

12 stycznia wejdzie w życie unijne rozporządzenie ws. oceny technologii medycznych. Jak wskazuje Komisja Europejska, nowe przepisy poprawią dostępność innowacyjnych i skutecznych technologii medycznych dla pacjentów w całej UE.

Impuls dla europejskich innowacji medycznych i większe bezpieczeństw zdrowotne pacjentów

Nowe przepisy wprowadzają unijne ramy oceny technologii medycznych, takich jak leki i wyroby medyczne, mające na celu wzmocnienie współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi. Dzięki temu krajowe organy będą mogły podejmować bardziej świadome i szybsze decyzje w sprawie cen i refundacji, co usprawni procesy dla producentów oraz przyspieszy dostęp pacjentów do innowacyjnych i skuteczniejszych terapii.

– Wspieranie państw członkowskich i zapewnianie lepszego dostępu do opartej na dowodach opieki zdrowotnej i innowacyjnych technologii ma kluczowe znaczenie dla pacjentów. Dzięki tym nowym przepisom wzmacniamy ogólnounijną współpracę w dziedzinie zdrowia i zwiększamy konkurencyjność ekosystemu zdrowotnego UE. Pozwoli to zaoszczędzić państwom członkowskim i podmiotom opracowującym technologie medyczne cenny czas, wysiłek i zasoby oraz pomoże pacjentom w całej UE uzyskać terminowy dostęp do najskuteczniejszych i najskuteczniejszych terapii i leków – powiedziała Teresa Ribera, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji.

Przepisy wprowadzają m.in. wspólny format wniosków na poziomie UE, umożliwiający lepsze wykorzystanie zasobów i unikanie powielania prac w poszczególnych państwach. Przewidują również przyspieszone procedury, w ramach których oceny kliniczne będą przeprowadzane w ciągu 30 dni od dopuszczenia produktu na rynek, a także systematyczne konsultacje z pacjentami i specjalistami. Począwszy od 12 stycznia 2025 r., przepisy będą miały zastosowanie do wniosków o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nowego leku przeciwnowotworowego lub produktu leczniczego terapii zaawansowanej (ATMP). Przepisy zostaną rozszerzone na leki sieroce w styczniu 2028 r. i od 2030 r. obejmą wszystkie nowe produkty lecznicze. Od 2026 r. oceniane będą również wybrane wyroby medyczne wysokiego ryzyka.

– Z zadowoleniem przyjmuję rozpoczęcie stosowania nowych przepisów UE dotyczących oceny technologii medycznych. Europejscy pacjenci potrzebują szybszego dostępu do innowacyjnych i ratujących życie leków i wyrobów medycznych, a my jesteśmy o krok bliżej do urzeczywistnienia tego celu. Musimy teraz zapewnić pełne wdrożenie tych przepisów w całej UE – aby lepiej wykorzystać dostępne zasoby, zapewnić szybsze wejście na rynek produktów farmaceutycznych przy niższych kosztach, mniejszej biurokracji i szybszych procedurach administracyjnych w celu włączenia ich do systemów zwrotu kosztów. Ma to zasadnicze znaczenie dla silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, która przynosi korzyści obywatelom i wzmacnia konkurencyjność UE – skomentował Olivér Várhelyi, komisarz do spraw zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Regulacje te zastępują wcześniejsze, nieformalne współprace między krajami UE, jednocześnie respektując ich autonomię w zarządzaniu systemami opieki zdrowotnej. Ocena technologii medycznych, będąca procesem naukowym i opartym na dowodach, pozwala tworzyć polityki zdrowotne uwzględniające aspekty medyczne, społeczne, ekonomiczne i etyczne. Nowe ramy są efektem rozporządzenia przyjętego w 2021 r., będącego kluczową częścią strategii farmaceutycznej UE. Wdrożenie tych przepisów zostało poprzedzone trzyletnim okresem przygotowawczym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProtest strażaków w gminie Bielsk nabiera rozpędu. Wójt odniósł się do sprawy: Nikt nie pozbawił tego człowieka pracy
Następny artykułMedia: Probierz wyleci do Turcji. Nie chodzi o Piątka ani Szymańskiego