A A+ A++

Unia Europejska szykuje prawdziwą rewolucję w przepisach dla kierowców. Nowe regulacje, które właśnie zostały przyjęte, uderzą nie tylko w pojazdy ciężarowe, ale także w samochody osobowe i dostawcze. Zmiany będą drastyczne i dotkną zarówno producentów aut, jak i samych kierowców. Przygotujcie się na wyższe koszty i nowości, które zaskoczą niejednego zmotoryzowanego.

Fot. Pixabay

Pierwszym ciosem będzie norma Euro 7, która zacznie obowiązywać od 1 lipca 2030 roku. Nowe wymogi emisyjne nie ograniczą się jedynie do spalin. Po raz pierwszy uwzględnione zostaną także cząsteczki uwalniane podczas pracy hamulców czy z opon. To oznacza, że producenci będą musieli opracować nowe, bardziej ekologiczne rozwiązania. To przełoży się na wyższe ceny samochodów i napraw. Kierowcy znów sięgną głębiej do kieszeni.

Ale to nie koniec zmian. Unia wzięła się także za samochody elektryczne. Nowe przepisy określają minimalne wymogi trwałości baterii. Po 5 latach eksploatacji lub przejechaniu 100 000 km akumulator będzie musiał zachować 80% sprawności. Po 8 latach lub 160 000 km próg ten wyniesie 72%. Dla aut dostawczych limity będą nieco niższe. Celem jest ograniczenie konieczności wczesnej wymiany baterii i walka o dostępność kluczowych komponentów.

Kolejną nowością będzie paszport środowiskowy, który otrzyma każdy samochód zarejestrowany w UE. Dokument ten będzie zawierać wszystkie dane dotyczące efektywności ekologicznej pojazdu i jego napędu. Znajdziemy w nim informacje o limitach emisji zanieczyszczeń, zużyciu paliwa czy zasięgu elektrycznym. Co ważne, dane te będą wpisywane jednorazowo, w momencie rejestracji auta, na podstawie wyników homologacji. Nie będzie konieczności ich aktualizacji w trakcie eksploatacji pojazdu.

Zmiany, które szykuje Unia Europejska, są naprawdę rewolucyjne. Ich celem jest ograniczenie emisji CO2 i poprawa stanu środowiska naturalnego. Dla kierowców będzie to jednak oznaczać dodatkowe koszty i konieczność dostosowania się do nowych wymogów.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Odśnieżanie” w maju. Gniezno walczy ze skutkami nawałnicy
Następny artykułFrancuzi przyjechali do Czerwionki-Leszczyn. Zobaczyli, jak zrewitalizowano hałdę po KWK Dębieńsko