A A+ A++

Cyberprzestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych sztuczek, które pozwolą im ograbić ofiary z majątku – często wykorzystują do tego znane, a nawet państwowe instytucje. W tym przypadku padło na Orlen, pod którego podszywają się oszuści mamiący ludzi wizją szybkiego oraz łatwego zysku. W rzeczywistości jest to podpucha, która może prowadzić do utraty oszczędności.

Często mówi się, żeby zachować szczególną ostrożność i sprawdzać wiadomości, które dostajemy, bo bywa, że są to oszuści, którzy tylko podszywają się pod znane marki, firmy czy organizacje. Zespół CSIRT KNF realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, ostrzega przed podejrzanymi przypadkami w swoich mediach społecznościowych. Teraz cyberprzestępcy próbowali oszukać metodą na Orlen.

Orlen namawia ludzi na szybkie i łatwe inwestycje? To zwykłe oszustwo

Jak podaje CSIRT KNF we wpisie w serwisie X, cyberprzestępcy publikują na Facebooku fałszywe reklamy, w których podszywają się pod Orlen, namawiając użytkowników do inwestycji, które mają się relatywnie szybko zwrócić. Jednak w tym przypadku szybkie zyski w krótkim czasie to zwykła ściema. Reklamy kierują nas bowiem do stron internetowych, na których trzeba się zarejestrować, podając dane osobowe.

Cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze za pomocą fałszywych reklam Orlenu, które publikują na Facebooku.

Po uzyskaniu danych oszuści nawiązują kontakt z ofiarą, by namówić ją do dokonania inwestycji, ale w rzeczywistości wyłudzą jedynie pieniądze, które nigdy nie wrócą do swoich właścicieli. Na pierwszy rzut oka reklama Orlenu, w tym ankieta do wypełnienia udostępniona w Messengerze mogą wyglądać bardzo podobnie, lecz diabeł tkwi w szczegółach. Nigdy nie wolno klikać w tego rodzaju reklamy ani w linki.

Nie tylko Orlen. Cyberprzestępcy wykorzystują znane marki do oszustw

Cyberprzestępcy do swojej działalności wykorzystują różne znane marki. Parę dni temu CSIRT KNF alarmował o podszywaniu się pod platformę streamingową Netflix. Oszuści wysyłają internautom e-maile informujące o konieczności zaktualizowania informacji dotyczących płatności. Jednak podane przez nich niebezpieczne strony klasycznie posłużą do wyłudzenia danych kart płatniczych i osobowych.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedyś luksus — a dziś „przepych, kicz, tandeta”. Jak urządzić mieszkanie premium, żeby nie wyglądało jak u nowobogackich?
Następny artykuł„Uśmiech dla Oskara”. Rodzice apelują o wsparcie zbiórki na leczenie i rehabilitację 3-miesięcznego syna