Warszawa już od dawna słynie z drogich, ale bardzo atrakcyjnych mieszkań – według danych raportu „European Residential: On the Rise” sporządzonego przez agencję Colliers, nasza stolica jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków, na który już dzisiaj zapatrują się zagraniczni inwestorzy.
Ceny szybują, oferta z roku na rok maleje, bo zasób dobrych lokalizacji się kończy, deweloperzy walczą o uwolnienie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, nabywcy wykupują mieszkania od razu po ukazaniu się oferty sprzedaży – Warszawa jest areną fascynujących rozgrywek ze świata nieruchomości.
Mimo że mieszkania w Warszawie są coraz droższe i jest ich coraz mniej – to wciąż jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla nabywców nieruchomości.
Dlaczego tak jest, czy warto inwestować w stołeczną nieruchomość i ile wydasz na mieszkanie w Warszawie? Portal inwestycji mieszkaniowych Korter odpowiada.
Dlaczego Warszawa
Oto kilka głównych przyczyn, dlaczego posiadanie nieruchomości w Warszawie to dobra inwestycja:
- Miasto tętniące życiem. Niewątpliwie, Warszawa jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla wewnętrznej migracji zarobkowej, rozwijania biznesu czy zdobywania wykształcenia. Zamieszkanie w Warszawie rokuje dobre perspektywy zawodowe, a nieruchomość w stolicy pod inwestycję nigdy nie będzie stała pusta.
- Rosnące ceny mieszkań. Może to zabrzmieć paradoksalnie – ale właśnie nieustanny wzrost cenowy jest jednym z powodów, dla których warto kupić tu mieszkanie. W ciągu 2021 roku nieruchomości z rynku pierwotnego zdrożały o około 11%, mieszkania z drugiej ręki stały się droższe o ok. 9%. Czyli inwestycja dokonana dzisiaj już za kilka lat może przynieść wymierne zyski od sprzedaży lokalu.
- Dużo firm, różnorodne oferty. Atrakcyjność terenu przyciąga do Warszawy deweloperów – obecnie w obrębie stolicy jest ich ponad 250. Deweloperzy Warszawy działają w najróżniejszych sektorach rynku: od klasycznych osiedli wielorodzinnych i kompleksów domów szeregowych po ekskluzywne inwestycje klasy premium.
Ile w 2021 roku kosztują nowe mieszkania w Warszawie
Niesłabnący popyt na nieruchomości mieszkaniowe, spowolnione procesy pozyskiwania nowych gruntów inwestycyjnych przez deweloperów oraz – jako efekt – ograniczona podaż spowodowały, że ceny mieszkań w stolicy rosną bardzo dynamicznie.
Ile obecnie kosztuje nowe mieszkanie w Warszawie?
- Średni koszt metra kwadratowego w nowym warszawskim mieszkaniu to blisko 11 000 złotych. Są to dane aktualne dla 2021 roku, biorąc pod uwagę tendencję wzrostową – powinniśmy liczyć się z tym, że w 2022 roku stawka ta pójdzie w górę.
- Ceny zaczynają się od około 3200 złotych za m2.: lokale w przedziale cenowym do 5000 złotych za m2 najczęściej są ulokowane nie w obrębie miasta, lecz na jego obrzeżach – takich miejscowościach, jak Marki, Wołomin, Łomianki, Piaseczno, bądź w bardziej oddalonych od centrum dzielnicach – Wawer czy Białołęka.
- Mieszkania z górnej półki – sprzedawane w przedziale cenowym od 12 500 złotych za m2 i wzwyż – to najczęściej wysokiej klasy apartamenty i wille miejskie położone w takich dzielnicach, jak Śródmieście, Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz oraz Wilanów.
Jak dokonać wyboru
Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w wyborze odpowiedniego lokalu mieszkalnego w Warszawie:
- Postaw na lokalizację. Postaraj się zachować równowagę między kosztem a atrakcyjnością położenia inwestycji – pamiętaj, że właśnie lokalizacja jest „złotym zasobem” nieruchomości, który sprawia, że cena lokalu będzie rosnąć z roku na rok.
- Rynek pierwotny czy wtórny. Oceń wszystkie za i przeciw dla każdej z opcji, przy czym za główne kryterium należałoby uważać ogólny koszt przedsięwzięcia: przykładowo, kupując mieszkanie z drugiej ręki, musisz liczyć się z kosztem ewentualnych napraw i remontów.
- Pamiętaj o różnicy stawek. Metr kwadratowy kawalerki jest zazwyczaj odczuwalnie droższy, niż mieszkania o powierzchni ponad 40 m2. Tak, ogólny koszt małego lokalu będzie niższy (co oznacza niższy próg wejścia dla inwestora), jednak w przeliczeniu na metry uzyskamy kwotę większą nawet o 30%.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS