Blisko setka gości, a wśród nich politycy, badacze historii, prokuratorzy, wojskowi, policjanci, przedstawiciele służby więziennej i lasów państwowych oraz jedna posłanka – tak w Bydgoszczy świętowano otwarcie nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej. Zaczęło się od symbolicznego przecięcia wstęgi. Ten honor przypadł w udziale Jarosławowi Szarkowi, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Mirosławowi Golanowi, szefowi gdańskiego oddziału IPN, oraz Mikołajowi Bogdanowiczowi, wojewodzie kujawsko-pomorskiemu.
– To historyczny moment dla Bydgoszczy i ojców sukcesu jest wielu – mówił wojewoda Bogdanowicz. – Gratuluję tym wszystkim, którzy się przyczynili, aby powstał ten obiekt, rozpoczynamy kolejną batalię, aby delegatura stała się oddziałem. Obejmując stanowisko wojewody, ten element polityki historycznej był dla mnie jednym z priorytetów i udało się w Bydgoszczy i na terenie województwa otworzyć nową siedzibę IPN.
Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że nowoczesny budynek to jedno, ale najważniejsi są ludzie, którzy pracują tam od ponad 20 lat, i potwierdził, że od kilku miesięcy czynione są starania, aby delegatura w Bydgoszczy stała się oddziałem. – Prezes IPN nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale liczymy na wsparcie posłów – mówił.
Z okazji uroczystości nowego gmachu IPN Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypożyczyła IPN oryginalny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma. Jesienią narzędzie najlepszych kryptologów ma być wykorzystywane do celów edukacyjnych dla uczniów.
“To jedno z największych osiągnięć intelektualnych polskich matematyków, kryptologów, w tym bydgoszczanina Mariana Rejewskiego” – powiedział Szarek.
I właśnie imię Rejewskiego będzie nosiła sala konferencyjna w bydgoskiej delegaturze IPN.
Poza salą konferencyjną w budynku znajdują się sale do zajęć edukacyjnych, czytelnia naukowa i magazyn z archiwaliami i podziemny parking.
Delegatura IPN w Bydgoszczy rozpoczyna zwykłą pracę w nowej siedzibie przy ul. Wincentyny Teskowej 1. Dotychczasowe, wynajmowane pomieszczenia użytkowane przez Delegaturę IPN, rozrzucone w dwóch odległych od siebie lokalizacjach, były zbyt małe i pod względem technicznym nie były zgodne z potrzebami użytkowników.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi aż 3 664 m2, a kubatura 20 799 m3.
– Budynek biurowy delegatury IPN w Bydgoszczy to nowoczesny budynek zarówno pod względem architektonicznym, jak i konstrukcyjnym – mówi Michał Jakubczyk, dyrektor oddziału Bydgoszcz firmy ALSTAL.
– Pamięć historyczna, którą krzewi IPN, to nie jest jakaś prymitywna propaganda – twierdził przewodniczący Kolegium IPN Wojciech Polak. – Pamięć historyczna to jest krzewienie prawdy. Nie chodzi o to, żeby upiększać historię Polski, ona i tak jest dostatecznie piękna. Nie są potrzebne żadne zabiegi, wystarczy pisać prawdę, ale o tę prawdę trzeba się ubiegać. Prawda jest potrzebna jak powietrze. (…) Pojawiają się niemądre głosy, że po co IPN. IPN wypełnia niezwykle ważne zadania, a w ostatnich latach, za czasów prezesa Szarka, praca została zintensyfikowana i podjęta na wielu płaszczyznach” – mówił Polak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS