A A+ A++

W STRONĘ NATURY. Nową drogę rowerową łącząca Zaborze z Biskupicami oddano do użytku w ubiegłym tygodniu. Inwestycja zrealizowana została w ramach utworzonego w bieżącym roku zadania inwestycyjnego „Zabrzańskie trasy rowerowe” i jest jednym z elementów realizowanej przez Miasto Zabrze polityki rowerowej. Ścieżka ta wpisuje się w szereg realizowanych działań inwestycyjnych, mających na celu ułatwienie, a w niektórych przypadkach wręcz umożliwienie rowerzystom poruszania się po naszym mieście, nie tylko w celach rekreacyjnych.

Nowy dukt rowerowy rewolucyjnie wręcz skraca bezpieczną drogę. Bo choć w sensie fizycznym obydwie dzielnice łączy stosunkowo nieduża odległość, to dotąd jedyna oficjalna droga biegła „na okrętkę” poprzez zatłoczone śródmieście. Teraz będzie można pokonać ten dystans rowerem nieporównywanie szybciej, zdrowiej i bezpieczniej. Co jednak najważniejsze, choć sama nowa ścieżka liczy zaledwie 300 metrów i po stronie Zaborza nie łączy się z żadną podobną infrastrukturą drogową, to już szykowana jest kontynuacja przedsięwzięcia.

– Propozycja budowy przedłużenia tej ścieżki wygrała w głosowaniu tegorocznego budżetu obywatelskiego, więc jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności, inwestycja powinna być kontynuowana w przyszłym roku – podkreśla Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Pierwotnie na budowę drogi rowerowej Zaborze – Biskupice mieszkańcy złożyli wniosek do Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego na rok 2019, jednak po opracowaniu dokumentacji projektowej szacunkowa wartość robót przekroczyła wartość wniosku i nie było możliwości wykonania prac za zarezerwowane pieniądze.

– Mając na uwadze całokształt działań związanych z polityką rowerową, znaleźliśmy inny sposób – roboty zostały wykonane w ramach zadania inwestycyjnego, a środki na budowę pochodzą m.in. z kredytu EBI, który Miasto Zabrze pozyskało na realizację zadań inwestycyjnych – tłumaczy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Dokumentacja projektowa „Przebudowa istniejącej drogi wewnętrznej na ciąg pieszo-rowerowy relacji Biskupice – Zaborze” opracowana została przez biuro Projektowanie Konstrukcyjno-Inżynieryjne Bronisław Waluga z Rudy Śląskiej. Na tej podstawie 14 października br. Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych z Zakładem Robót Drogowych z Radzionkowa o wartości 198,7 tys. zł. W ramach zadania przebudowano istniejącą drogę wewnętrzną – ul. Trębacką w dzielnicy Biskupice wraz z jej przedłużeniem w kierunku dzielnicy Zaborze Północ oraz dostosowaniem do funkcji ścieżki dla pieszych i rowerów na wspomnianym odcinku ok. 300 metrów.

Warto podkreślić, że kontynuacja tej inwestycji będzie możliwa w ramach dużego projektu ogólnomiejskiego nazwanego „Zielony park na Zaborzu”, zgłoszonego do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przez wiceprzewodniczącego Rady Miasta Sebastiana Dziębowskiego i oszacowanego na pół miliona złotych. Inwestycja ta ma w założeniu stworzyć spokojne i zielone miejsce do rekreacji dla wszystkich zabrzan szukających wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Sam autor opisał ten pomysł w następujący sposób:

Zagospodarowanie terenu w pobliżu Zakładu Karnego na Zaborzu, stworzenie pierwszego parku na Zaborzu dostępnego dla wszystkich mieszkańców Zabrza. W ramach pierwszego etapu projektu zamierzamy uwzględnić zagospodarowania terenu, utwardzenie i wyrównanie terenu w ścieżki dla pieszych z wydzielonym pasem dla osób uprawiających sport (rower, rolki itp..), lampy solarne, kosze na śmieci, ławki. W następnych latach będziemy starać się o poszerzenie oferty dla mieszkańców w kolejne inwestycje.”

Tymczasem jak potwierdził nam rzecznik prasowy magistratu, dobiegają właśnie końca prace projektowe nad całościową koncepcją budowy ścieżek rowerowych na terenie Zabrza. Na zlecenie MZDiII dokument ten został opracowany przez Przedsiębiorstwo Projektowo – Usługowe INKOM z Katowic.

– W najbliższym czasie będziemy mogli udostępnić ten dokument Radzie Miasta, oficerowi rowerowemu, którym jest główny inżynier miasta oraz zainteresowanym mieszkańcom. Obecnie trwa opiniowanie tego dokumentu i będą wprowadzane drobne korekty po to, by potem już wspólnie podjąć dyskusję nad zaproponowaną koncepcją układu i budowy ścieżek rowerowych w całym Zabrzu – podsumowuje Dawid Wowra.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 49 z 3 grudnia 2020 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy taki przypadek w historii. Zaskakująca decyzja TVP
Następny artykułSzczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków – umowy na ich zakup zostały podpisane