A A+ A++

Od momentu najazdu Rosji na Ukrainę, równolegle z działaniami bojowymi toczy się wojna informacyjna w internecie. Prokremlowskie grupy starają się rozpowszechniać fake newsy na temat konfliktu, także z wykorzystaniem popularnych platform społecznościowych.

Polska dziennikarka w rękach Rosjan? To groźny fejk!

Na początku maja br. Monika Andruszewska, korespondentka wojenna pracująca w Ukrainie (obecnie dla stacji TVP World) opublikowała na swoim profilu na Facebooku ostrzeżenie o dezinformacyjnych wpisach, które pojawiły się na platformie z wykorzystaniem wizerunku reporterki.

– Uwaga, wirus! Niektóre polskie grupy zostały zalane taką oto informacją: „Rosjanie dopadli polską dziennikarkę na Ukrainie, wszystko nagrali telefonem. Uwaga, drastyczne video.” Nikt mnie nie dopadł, nie ma żadnego drastycznego video.  Absolutnie nie wchodźcie w takie linki czy artykuły poświęcone podobnym bzdurom – ostrzegła Andruszewska.

Czytaj także: MSZ rozbraja rosyjskie kłamstwa: nie będzie deportacji ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym

Teraz CERT Polska zamieścił na Twitterze ostrzeżenie o nowej kampanii dezinformacyjnej na FB, w której ponownie wykorzystano postać polskiej dziennikarki.

– Tym razem pojawiają się wpisy, które opisują RZEKOME zatrzymanie polskiej dziennikarki przez rosyjskich żołnierzy. Przy próbie obejrzenia filmu załączonego do wpisu, następuje przekierowanie do fałszywej prośby o podanie danych logowania do Facebooka – wyjaśnia CERT Polska.

Według ostrzeżenia po przeniesieniu na spreparowaną stronę Facebooka, autorzy kampanii uzyskają wystarczające dane, aby za pomocą konta ofiary szerzyć dalej dezinformację nacechowaną prokremlowską propagandą. Istnieje także możliwość utraty dostępu do profilu przez jego właściciela.

CERT Polska zaznacza, że użytkownicy, którzy wykryją w sieci podobne, podejrzane treści mogą je zgłosić, a niebezpieczne źródła zostaną umieszczone na liście ostrzeżeń prowadzonych przez tę instytucję.

Czytaj także: RCB ostrzega: trwa nowy atak dezinformacyjny, rosyjska propaganda znów aktywna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSześć agencji ma organizować eventy mBanku
Następny artykułEmitel i Polsat pomagają w utrzymaniu emisji telewizji w Ukrainie