A A+ A++

Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o ogłoszeniu przetargu na realizację fragmentu trasy S16 Knyszyn – Krynice. W przyszłości ten prawie 9-kilometrowy fragment połączy drogi ekspresowe S16 i S19.

Powstanie kolejny odcinek drogi S16

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej trafiło ogłoszenie o przetargu na wykonawcę odcinka drogi ekspresowej S16 Knyszyn – Krynice. Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie zaprojektowanie i zbudowanie 8,6-kilometrowego fragmentu trasy od projektowanego węzła Knyszyn do okolicy Krynic. Tam trasa ma planowo łączyć się z projektowanym odcinkiem S19 (na planowanym węźle Dobrzyniewo). Następnie wspólnym przebiegiem obu ekspresówek droga będzie poprowadzona do węzła Białystok Zachód. Tam zaś ma łączyć się z drogą ekspresową S8.

W ramach inwestycji ma powstać droga dwujezdniowa (na każdej jezdni po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra oraz pas awaryjny). Oprócz tego zaplanowano powstanie dziewięciu obiektów inżynierskich, w tym: trzech wiaduktów, czterech przejść dla zwierząt oraz dwóch przepustów. Wybór rodzaju nawierzchni należeć ma do wybranego wykonawcy. Nośność jezdni ma natomiast wynosić do 11,5 tony na oś.

S16 między Ełkiem, a Knyszynem została wpisana do sieci dróg ekspresowych w maju 2016. Obecnie prowadzone są prace planistyczne, które mają związek z wyborem najkorzystniejszego wariantu tej trasy. W przypadku odcinka Knyszyn – Krynice tego typu działania zakończyły się wcześniej, a to dzięki wydanej w grudniu 2015 roku decyzji środowiskowej (ostatecznej od lutego 2016 roku) dla przygotowywanego wówczas fragmentu drogi ekspresowej S19 Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo – Choroszcz. Program Inwestycyjny dla trasy między Knyszynem i Krynicami został uzgodniony w lipcu tego roku.

Kiedy ruszą prace na odcinku S16?

Białostocki oddział GDDKiA informuje, że podpisanie umowy ze zwycięzcą ogłoszonego teraz przetargu zaplanowane jest na pierwszą połowę przyszłego roku. To zaś pozwoli na uzyskanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Planuje się, że nastąpi to w 2025 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane na fragmencie S16 rozpoczną się w 2025 roku i zakończą w 2028 roku.

S16 poprawi komfort podróży w województwie podlaskim

Drogi ekspresowe S16 Ełk – Białystok, S19 Kuźnica – Białystok – Lublin, S8 Knyszyn (Białsystok) – Raczki (Suwałki) oraz, jak to określa białostocki odd … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMUZYKA Z GRODZISKA
Następny artykułUroczystść upamiętniającą 84 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę