A A+ A++

Data dodania: 2021-05-06 (10:55)
Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na szerokim rynku towarów rolnych w ostatnich tygodniach dominuje strona popytowa. Spektakularnie rosną ceny zbóż, ale nie tylko. Ostatnie tygodnie należały również do kupujących na rynku kawy. O ile jeszcze miesiąc temu notowania kawy arabica w USA oscylowały w okolicach 1,20 USD za funt, to obecnie poruszają się one w rejonie 1,50 USD za funt. Oznacza to wzrost cen kawy o imponujące 25% w skali jednego miesiąca i dotarcie notowań kawy do najwyższych poziomów od 2017 roku.

W ostatnich tygodniach wsparciem dla notowań kawy były niekorzystne warunki pogodowe na terenach upraw wielu towarów w Brazylii. Przyczyniły się one do obniżenia prognoz produkcji m.in. kawy w tym kraju. Warto zaznaczyć, że Brazylia jest największym producentem kawy na świecie, przy czym dominują tam uprawy kawy gatunku arabica.

Obawy o podaż nie były jednak w ostatnim czasie jedynym impulsem dla wzrostów cen kawy. Duży udział w zwyżce miał kapitał spekulacyjny za sprawą uruchomienia licznych zleceń typu buy stop, dodatkowo windujących ceny kawy. Zresztą, obecność kapitału spekulacyjnego to obecnie największy czynnik ryzyka, który może zaburzyć scenariusz dalszego wzrostu cen kawy.

Ponadto, optymizm na rynku kawy wywołały oczekiwania odradzającego się popytu na ten towar ze strony konsumentów. Restrykcje związane z pandemią w poprzednim roku przyczyniły się do spadku popytu na kawę, głównie za sprawą zamknięcia wielu kawiarni. W tym roku jednak obostrzenia zostają znoszone, a duże firmy kawiarniane, m.in. Starbucks, potwierdzają stopniowe odradzanie się aktywności konsumentów.

KAKAO: Coraz większa przejrzystość globalnego handlu kakao

O ile na rynku kakao wczoraj dominowała strona popytowa, to ostatnie tygodnie na tym rynku przynosiły raczej spadki notowań. Cena kakao w USA porusza się obecnie tuż poniżej poziomu 2400 USD za tonę, czyli niedaleko tegorocznych minimów. Presję na spadek notowań kakao wywierają przede wszystkim oczekiwania tegorocznej nadwyżki na rynku tego surowca (aczkolwiek warto wspomnieć, że już w sezonie 2021/2022 ma pojawić się na tym rynku deficyt).

Tymczasem bardzo ciekawym wątkiem na rynku kakao jest kwestia etycznej produkcji tego towaru. W ostatnim czasie Unia Europejska zapowiedziała, że będzie dopuszczać import jedynie kakao wyprodukowanego w sposób etyczny, czyli od producentów niepowiązanych z deforestacją czy naruszaniem praw człowieka. Taka deklaracja – która jako prawo może wejść w życie już w 2024 r. – dla wielu producentów czekolady okazała się problematyczna ze względu na brak przejrzystości rynku kakao. Na tym rynku od wielu lat tajemnicą poliszynela było łamanie praw człowieka.

Obecnie jednak największe firmy z branży spożywczej są niejako zmuszone do prześledzenia, skąd konkretnie pochodzi kupowane przez nich kakao. Nie jest to proste, bowiem jedynie połowę kakao kupują oni bezpośrednio z krajów produkcji – głównie Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Ghany. Natomiast druga połowa dociera do nich przez sieć pośredników.

Jak podaje World Cocoa Foundation (WCF), przejrzystość rynku się poprawia, a duże firmy są w stanie obecnie wskazać źródło 74% kakao kupowanego na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz 82% kakao kupowanego z Ghany. W obu przypadkach, chodzi jednak o udział bezpośrednio kupowanego kakao a nie tego przechodzącego przez siatkę pośredników.

Również kraje Afryki stawiają na większą przejrzystość, ponieważ de facto nie mają wyboru. Do Europy trafia aż 67% kakao produkowanego na Wybrzeżu Kości Słoniowej (a sektor produkcji kakao odpowiada za ok. 25% tamtejszego PKB).

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔴 CZWARTEK. Od wczoraj 481 nowych zakażeń COVID-19 i 56 zgonów w Małopolsce? Co się dzieje u nas?
Następny artykuł“Już czas, żeby przejść do inwestycyjnej ofensywy”. Premier na Kongresie 590