A A+ A++

Norwegia rozpoczęła przygotowania do tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Olafa. Był on królem, który doprowadził do zjednoczenia kraju i zaprowadził w nim chrześcijaństwo. Jubileusz przypada w 2030 r., jednak przygotowania rozpoczęły się już teraz, ponieważ, jak mówi bp Erik Varden, wielkie rzeczy wymagają czasu.

Radio Watykańskie

Bp Varden stoi na czele katolickiej prałatury terytorialnej w Trondheim, gdzie znajduje się grób św. Olafa. W średniowieczu był on popularnym miejscem pielgrzymek. W ostatnich latach ta tradycja ponownie się odradza. Innym ważnym miejscem na pątniczym szlaku św. Olafa jest Stiklestad, gdzie poniósł on męczeńską śmierć. Od samego początku, zaraz po męczeństwie, ludzie modlili się przed relikwiami świętego króla, znajdując pocieszenie i uzdrowienie. I tak dzieje się do dzisiaj – mówi w wywiadzie dla agencji CNA zwierzchnik wspólnoty katolickiej w Trondheim. „Są wśród nas osoby, które zostały uzdrowione z poważnych chorób po modlitwie przed relikwiami św. Olafa” – dodaje bp Varden.

49-letni biskup jest konwertytą. Po przyjęciu wiary katolickiej został trapistą. Przygotowując swój Kościół na jubileusz, podkreśla znaczenie św. Olafa dla współczesnych chrześcijan. Swoją odwagą o obliczu napotkanego oporu pokazuje nam, że niektóre rzeczy warto umrzeć – podkreśla bp Varden, dodając, że dla jego wiernych ten święty jest uosobieniem konsekwentnego życia wiarą. Jego losy pokazują nam, że łaska działa powoli, ale niezawodnie. Wzywa nas do dokonywania radykalnych wyborów, pokazuje, że życie według Ewangelii daje wolność i spełnienie, ale niekoniecznie doczesny sukces, bo on sam umarł jako męczennik – dodaje norweski biskup.

Prałatura terytorialna w Trondheim planuje serię wydarzeń przygotowujących do tysiąclecia śmierci św. Olafa. Pierwsze o nazwie Misja 2030 odbędzie się 13 kwietnia. Ponieważ norweski król poniósł męczeństwo w środę, we wszystkie środy będą się odbywać specjalne nabożeństwa w kaplicy w Stiklestad, która upamiętnia miejsce męczeństwa. Pierwsze będzie miało miejsce 31 lipca, w pierwszą środę po liturgicznym wspomnieniu świętego, które przypada 29 lipca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWatykan: opublikowano papieski kalendarz liturgiczny na marzec
Następny artykułSzynoprzewody – czym są?