A A+ A++

24.07.2021r. 06:00

2015

Czerwiec
Gazprom, Royal Dutch Shell, E.ON, OMV i Engie podpisują umowę na budowę Nord Stream 2.

2016

7 marca
Ośmiu przywódców UE (premierzy Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Polski, Słowacji i Rumunii oraz prezydent Litwy) podpisuje list, skierowany do przewodniczącego Komisji Europejskiej, w którym sprzeciwiają się powstaniu Nord Stream 2 powołując się na przyczyny geopolityczne.

12 sierpnia
Partnerzy Gazpromu: Engie, PAO Gazprom, OMV, Shell, Uniper i Wintershall wycofują wniosek o zgodę na połączenie z polskim Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gazprom twierdzi, że wycofanie się nie wpłynie na budowę gazociągu.

2017

25 kwietnia
Uniper, Wintershall, GDF Suez, OMV i Royal Dutch Shell podpisują umowę z Nord Stream 2 AG, spółką zależną Gazpromu odpowiedzialną za rozwój projektu na jego finansowanie.

15 grudnia
Niemieckie władze wydają pierwsze częściowe pozwolenie na budowę Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim.

2018

31 stycznia
Niemcy udzielają pozwolenia na budowę i eksploatację Nord Stream 2 na wodach niemieckich oraz w rejonach wyjścia na ląd w pobliżu Lubmina.

28 marca
Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH), jako ostatni niemiecki organ zatwierdza budowę i eksploatację Nord Stream 2 na niemieckich wodach terytorialnych (wcześniej zrobił to Urząd Górniczy w Stralsundzie).

11 kwietnia
Kanclerz Niemiec Angela Merkel twierdzi, że nie można wykluczać Ukrainy z Nord Stream 2, interweniując tym samym w sporze między Rosją a Ukrainą.

15 maja
Niemiecki minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier wzywa Rosję do zagwarantowania dalszego przesyłu gazu ziemnego przez Ukrainę po ukończeniu Nord Stream 2.

18 maja
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówi, że projekt Nord Stream 2 umożliwi Moskwie “atak na nasze wspólne wartości” a powstanie gazociągu byłoby “tragicznym historycznym błędem”.

11 lipca
Prezydent Donald Trump mówi, że Niemcy są “całkowicie kontrolowane” i “uwięzione” przez Rosję, ponieważ Nord Stream 2 zwiększy uzależnienie Niemiec od rosyjskich surowców energetycznych.

17 lipca
W Berlinie rozpoczynają się rozmowy ministerialne między Ukrainą, Rosją i UE na temat przyszłych dostaw rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej przez Nord Stream 2.

18 sierpnia
Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotykają się pod Berlinem, aby omówić kwestie związane z Nord Straem 2, w tym z ewentualnymi niekorzystnymi skutkami dla Ukrainy. Merkel powtarza, że “Ukraina musi odegrać pewną rolę również po uruchomieniu Nord Stream 2”.

21 sierpnia
Rosja twierdzi, że jest gotowa przeciwstawić się “nielegalnym” amerykańskim sankcjom wobec Nord Stream 2, ponieważ administracja prezydenta Donalda Trumpa powtarza groźbę ich nałożenia na firmy zaangażowane w projekt.

30 sierpnia
Rusza budowa Nord Stream 2 na wodach niemieckich.

19 września
Niemcy zapowiadają, że do końca roku wybiorą lokalizację swojego pierwszego terminala dla LNG w geście skierowanym do USA, które chcą przesyłać więcej skroplonego gazu do Europy.

24 października
Prezydent Andrzej Duda, podczas wizyty w Niemczech, apeluje o zatrzymanie budowy Nord Stream 2, argumentując, że zaburzyłoby to europejski bilans energetyczny.

14 listopada
Ambasador USA w UE Gordon Sondland grozi sankcjami na Nord Stream 2 twierdząc, że Stany Zjednoczone “nie wdrożyły jeszcze pełnego zestawu narzędzi”, aby udaremnić ukończenie gazociągu.

4 grudnia
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreśla, że Niemcy nie wycofają swojego poparcia politycznego dla budowy Nord Stream 2, pomimo napięć między Ukrainą a Rosją.

2019

Styczeń
Amerykański ambasador w Niemczech, Richard Grenell, pisze listy do firm zajmujących się budową Nord Stream 2, wzywając je do zaprzestania pracy nad projektem i grożąc im możliwością sankcji.

8 lutego
Państwa członkowskie UE zgadzają się na ostateczne porozumienie Francji i Niemiec, które wprowadza ostrzejsze wymagania dla Nord Stream 2, ale nie zagraża całemu projektowi.

19 grudnia
Angela Merkel krytykuje sankcje Stanów Zjednoczonych, które zostaną nałożone na firmy pracujące przy Nord Stream 2, wkrótce po zatwierdzeniu odpowiednich przepisów przez Senat USA. “Jesteśmy przeciwni sankcjom eksterytorialnym” – powiedziała kanclerz w Bundestagu.

21 grudnia
Allseas – szwajcarski wykonawca offshore, zawiesza działalność związaną z układaniem rur Nord Stream 2, przewidując wejście w życie sankcji USA, kiedy prezydent Donald Trump podpisze ustawę. Ten ruch skutecznie zatrzymuje budowę na ok. rok.

30 grudnia
Rosyjskie i ukraińskie firmy podpisują ostateczną pięcioletnią umowę zabezpieczającą tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę.

2020

11 stycznia
“Nord Stream 2 może być gotowy do końca 2020 r. lub pierwszego kwartału 2021 r.” – powiedział Władimir Putin podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Angelą Merkel w Moskwie.

19 lutego
Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier krytykuje sankcje nałożone na Nord Stream 2 i mówi, że znaczenie rosyjskiego gazu dla Niemiec będzie dalej rosło w związku z transformacją energetyczną kraju i podkreśla, że Niemcy będą “potrzebowały więcej, a nie mniej gazu ziemnego”, ponieważ w następnych latach wycofują się z produkcji energii opartej na węglu.

Maj 2020
Rosja przeciwstawia się zagrożeniom związanym z USA i wdraża nowy statek, aby dokończyć budowę Nord Stream 2. Statek Akademik Czerski zastępuje statek szwajcarskiej firmy Allseas, który został wycofany z budowy w grudniu 2019 r. po zagrożeniach amerykańskimi sankcjami.

8 czerwca
Niemieccy urzędnicy potępili amerykańskie plany rozszerzenia sankcji na Nord Stream 2 wkrótce po tym, jak kilku amerykańskich senatorów, w tym Ted Cruz (republikanin) i Jeanne Shaheen (demokrata), przedstawili projekt ustawy rozszerzającej istniejące sankcje i karającej wszystkie firmy zaangażowane w projekt.

18 czerwca
Wszystkie partie w Bundestagu odrzucają wszystkie sankcje gospodarcze USA w związku z budową Nord Stream 2. W oświadczeniu wydanym przez parlamentarną komisję gospodarki i energii posłowie stwierdzili, że “panuje solidna ponadpartyjna jednomyślność, że te eksterytorialne sankcje są łamaniem prawa międzynarodowego i nie mogą zostać zaakceptowane”.

15 lipca
“Inwestorzy w rosyjskie projekty gazociągów są zagrożeni sankcjami USA” – powiedział Mike Pompeo, sekretarz stanu – “To wyraźne ostrzeżenie dla firm, które pomagają i podżegają do rosyjskich projektów złych wpływów, które nie będą tolerowane.”

30 lipca
Firmy zaangażowane w Nord Stream 2 wzywają do politycznego wsparcia przeciwko sankcjom USA.

5 sierpnia
Environmental Action Germany (DUH), stowarzyszenie non-profit zajmujące się ochroną środowiska i konsumentów poinformowało, że pozywa Nord Stream 2 przed uruchomieniem z powodu obaw związanych z wyciekami metanu.

7 sierpnia
Trzej republikańscy senatorowie zapowiedzieli, że USA nałożą “miażdżące sankcje prawne i gospodarcze” na niemiecki port Sassnitz na Morzu Bałtyckim jako kluczowy węzeł dla Nord Stream 2.

12 sierpnia
Uniper, jeden z inwestorów Nord Stream 2, publikuje raport, w którym stwierdza, że z powodu groźby sankcji amerykańskich, ukończenie gazociągu może zostać opóźnione a nawet całkowicie zawieść.

28 sierpnia
“Otrucie Aleksieja Nawalnego i ukończenie gazociągu to odrębne kwestie, a ich łączenie nie byłoby właściwe” – powiedziała Angela Merkel podczas konferencji prasowej w Berlinie. Nawalny był leczony w szpitalu w Niemczech na początku miesiąca po otruciu w Rosji.

3 września
Część niemieckich polityków wzywa do wstrzymania prac na Nord Stream 2 po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego. Norbert Röttgen, z CDU wezwał kanclerz Merkel do “wyraźnej europejskiej odpowiedzi” i stwierdził, że “rytuały dyplomatyczne” nie wystarczą już jako reakcja na “nieludzką politykę” Rosji.

30 listopada
Firma certyfikująca DNV-GL zawiesza prace certyfikacyjne dla statków biorących udział w realizacji projektu, podając jako powód możliwe sankcje wynikające z ustawy Protecting Europe’s Energy Security Act (PEESA).

28 grudnia
Rosyjski statek do układania rur Fortuna opuszcza plac budowy Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Dane Refinitiv Eikon wskazały, że 2,6-km odcinek projektu na wodach niemieckich został zakończony.

2021

1 stycznia
Kongres USA zatwierdza nowe sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu.

6 stycznia
Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie zagłosował za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację Nord Stream 2. Rozważane jest przy tym zakupienie przez fundację komponentów i maszyn niezbędnych do ukończenia gazociągu. Ma to na celu jak największe ominięcie grożących amerykańskich sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu.

15 stycznia
Nord Stream 2 otrzymuje od Federalnego Urzędu Żeglugi i Hydrografii (BSH) odnowione pozwolenie na budowę krótkiego odcinka na wodach niemieckich po wygaśnięciu pierwotnego pozwolenia.

19 stycznia
Stany Zjednoczone po raz pierwszy ogłaszają sankcje na rosyjski statek Fortuna układający rury na dnie morza. Niemiecki rząd twierdzi, że “odnotowuje” tę decyzję “z żalem”. Wcześniej istniała tylko groźba sankcji.

21 stycznia
Parlament Europejski wzywa do zatrzymania budowy Nord Stream 2 po aresztowaniu lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Tego samego dnia Angela Merkel potwierdza swoje poparcie dla realizacji projektu.

1 lutego
Francja wzywa Niemcy do rezygnacji z projektu w związku z aresztowaniem przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

6 lutego
Wznowienie budowy gazociągu z udziałem statku Fortuna na wodach duńskich pomimo sankcji USA.

9 lutego
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier broni powstania gazociągu, wskazując w wywiadzie dla niemieckiej gazety “Rheinische Post” na “szerszy obraz”, w tym inwazję Niemiec na Związek Radziecki podczas II wojny światowej. Wypowiedzi wzbudzają sprzeciw Ukrainy. Ambasador Ukrainy w Niemczech stwierdził, że stanowisko prezydenta Niemiec spotkało się w Kijowie z “zaskoczeniem i oburzeniem”.

9 lutego
Niemiecka organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną środowiska Umwelthilfe publikuje list napisany przez niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza do byłego amerykańskiego odpowiednika Stevena Mnuchina. W piśmie z dnia 7 sierpnia 2020 r. Niemcy oferują wsparcie finansowe dla niemieckich importerów LNG w celu umożliwienia im bezpośredniego importu amerykańskiego LNG w zamian za nie nakładanie przez USA sankcji na Nord Stream 2.

16 lutego
Według niemieckich mediów administracja prezydenta Bidena może być skłonna do zawarcia umowy z Berlinem w sprawie Nord Stream 2. Nie jest jednak jasne, czy prezydent Biden w ogóle rozważyłby zrobienie tego kroku w obliczu wyraźnej ponadpartyjnej opozycji w Kongresie USA. Porozumienie mogłoby polegać na zniesieniu sankcji w zamian za porozumienie o wstrzymaniu przez Niemcy przyszłych dostaw gazu ziemnego gazociągiem, np. w przypadku nacisku Rosji na Ukrainę.

19 lutego
Jak donosi “Bloomberg”, Stany Zjednoczone mogą wstrzymać się z nałożeniem sankcji na niemieckie firmy zaangażowane w Nord Stream 2, ponieważ administracja prezydenta Bidena stara się zatrzymać projekt bez antagonizowania bliskiego sojusznika europejskiego. Zamiast tego umieściłby na liście sankcji tylko niewielką liczbę podmiotów powiązanych z Rosją.

22 lutego
Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba wzywają do przerwania prac przy Nord Stream 2 podkreślając, że Stany Zjednoczone mogą odegrać ważną rolę w tej kwestii.

23 lutego
Jak wynika z raportu Departamentu Stanu USA dla Kongresu, 18 europejskich firm wycofało się lub jest w trakcie wycofywania z projektu w związku z groźbami nałożenia sankcji przez USA. “To pokazuje, że cele legislacyjne i nasze działania odniosły sukces” – powiedział Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu – “Nadal monitorujemy firmy zaangażowane w działania potencjalnie podlegające sankcjom” – dodał.

25 lutego
Wintershall Dea, firma naftowo-gazowa, ogranicza finansowanie w Nord Stream 2. Pierwotna zaplanowana pożyczka w wysokości do 950 mln euro została zredukowana do 730 mln euro, a “dalsze wypłaty nie są planowane”.

18 marca
Administracja Bidena powtarza, że projekt jest “złym interesem” dla Niemiec, Ukrainy i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz “projektem geopolitycznym mającym na celu podzielenie Europy i osłabienie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego”. W swoim oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że administracja prezydenta Bidena zobowiązuje się do przestrzegania sankcji nałożonych przez Kongres. “Departament ponownie ostrzega, że każdy podmiot zaangażowany w Nord Stream 2 jest zagrożony sankcjami USA i powinien natychmiast zaprzestać prac nad gazociągiem”.

1 kwietnia
Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) odrzucił protest niemieckich ekologów na decyzję o zezwoleniu na prowadzenie prac konstrukcyjnych przy Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Niemiec przed 15 maja. Według wcześniejszego pozwolenia na budowę wydanego przez Urząd Górniczy w Stralsund, od 31 grudnia do 15 maja prace w WSE Niemiec nie mogły być realizowane ze względu na zimowy odpoczynek ptaków morskich. Environmental Action Germany (DUH) twierdzi, że BSH nie zbadał w wystarczającym stopniu ochrony przyrody i wpływu na klimat przy zatwierdzaniu budowy gazociągu.

12 kwietnia
Jak powiedział gazecie “Tagesspiegel” Joseph Giordono-Scholz, rzecznik ambasady USA w Berlinie, prezydent Biden nie chce iść na kompromis w sprawie projektu i jest “zdeterminowany, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec ukończeniu Nord Stream 2”.

14 kwietnia
Environmental Action Germany (DUH) złożyła pozew przeciwko kontynuowaniu budowy gazociągu. DUH twierdzi, że kieruje pozew przeciwko zatwierdzeniu prac budowlanych na wodach niemieckich, w szczególności podczas wrażliwych okresów odpoczynku ptaków, przez Federalną Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH), który nadzoruje ten proces. BSH wcześniej odrzuciło sprzeciw DUH.

15 kwietnia
“Niemcy naruszą zobowiązania Paryskiego porozumienia klimatycznego, jeśli będą trzymać się obecnych planów infrastrukturalnych dla gazu ziemnego” – ostrzega Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW). Naukowcy twierdzą, że kraj musi szybko wycofać się z paliw kopalnych, zamiast kontynuować plany dotyczące nowych elektrowni gazowych, terminali importowych i rurociągu Nord Stream 2. Gaz ziemny nie powinien być uważany za “technologię pomostową” na drodze do neutralności klimatycznej.

3 maja
Unia Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej (NABU) składa pozew przeciwko kontynuowaniu budowy Nord Stream 2. NABU domaga się, aby Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH), który 14 stycznia 2021 r. udzielił Nord Stream 2 zezwolenia na kontynuowanie budowy na wodach niemieckich do końca maja, zrekompensował szkody w ekosystemach morskich spowodowane budową.

4 maja
Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) wstrzymuje czasowo, do końca maja, pozwolenie na budowę gazociągu na wodach niemieckich. Zawieszenie jest wynikiem pozwu organizacji NABU.

17 maja
Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) wydaje pozwolenie na budowę 2-km relokacji gazociągu na wodach niemieckich. Wg BSH, przeniesienie jest konieczne, aby bezpiecznie ułożyć gazociąg na dnie morskim podczas tymczasowego wstrzymania budowy do końca maja, co nastąpiło po pozwie organizacji ekologicznej NABU.

19 maja
USA decydują się na odstąpienie od sankcji wobec niemieckiej spółki Nord Stream AG, która stoi za budową gazociągu i jej prezesa Matthiasa Warniga. Jak donoszą media amerykańskie, administracja prezydenta Bidena znosi sankcje, aby nie narażać relacji z Niemcami.

20 maja
Kanclerz Merkel z zadowoleniem przyjmuje decyzję prezydenta Bidena o zniesieniu niektórych sankcji wobec Nord Stream 2. “Prezydent przesunął się nieco w naszym kierunku – powiedziała Angela Merkel niemieckiemu nadawcy publicznemu “WDR”, podkreślając jednocześnie, że kraje nadal mają różne poglądy na ten temat.

31 maja
Duża grupa europejskich i amerykańskich polityków, dyplomatów, badaczy i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego podpisała wspólny apel skierowany do niemieckiego rządu i wzywający do wprowadzenia moratorium na budowę Nord Stream 2 “aby umożliwić poważny dialog polityczny”. Apel powstał z inicjatywy niemieckiego think-tanku Centre for Liberal Modernity (LibMod).

2 czerwca
Jak doniósł “Bloomberg”, Niemcy w czerwcu wyślą delegację wysokiego szczebla do Waszyngtonu celem złagodzenia utrzymujących się podziałów, w tym napięć wokół Nord Stream 2.

3 czerwca
Według agencji “TASS”, rosyjski wicepremier Aleksander Nowak poinformował, że do ukończenia budowy Nord Stream 2 pozostało ok. 100 km. “Mamy nadzieję, że prace budowlane nad Nord Stream 2 zakończą się do końca tego roku” – powiedział.

4 czerwca
“Rosja jest gotowa do rozpoczęcia napełniania gazociągu Nord Stream 2, ponieważ pierwsza nitka została ukończona” – powiedział na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu prezydent Władymir Putin – “Dzisiaj pomyślnie zakończono układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2. Trwają prace nad drugą nitką. Gazprom jest gotowy do rozpoczęcia napełniania gazem Nord Stream 2” – dodał.

11 czerwca
Kanclerz Niemiec Angela Merkel uda się do Waszyngtonu uda się do Waszyngtonu , aby spróbować rozstrzygnąć spór między USA a Niemcami o gazociąg Nord Stream 2. Na 15 lipca zaplanowano spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

13 czerwca
W sporze Nord Stream 2, Ukraina widzi możliwość uzyskania pomocy finansowej z powodu groźby utraty dochodów z tranzytu gazu. “Jeśli zaoferuje się nam rozmowy o odszkodowaniach, przyjrzymy się temu” – powiedział “Die Welt” minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitri Kuleba.

30 czerwca
Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau skrytykował wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące Nord Stream 2 jako projektu “konstruktywnej współzależności” między Rosją a Europą. W artykule dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, Rau powiedział, że gazociąg zwabi Niemcy w “imperialną pułapkę”, która poważnie zaszkodzi współpracy w zakresie bezpieczeństwa w ramach NATO, a także zagrozi bezpieczeństwu Ukrainy jako całości.

2 lipca
Jak poinformowała agencja “Reuters”, Gazprom wstrzymuje się z rezerwacją dodatkowej przepustowości na dostawy gazu przez Ukrainę, potrzebnej do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania w ostatnich miesiącach, tym samym naciskając na dokończenie Nord Stream 2. “Tego lata Gazprom nie kupił jeszcze żadnej przepustowości na (ukraińskich) comiesięcznych aukcjach, dlatego można to postrzegać jako strategię forsowania ukończenia Nord Stream 2” – powiedział Nick Campbell, dyrektor w firmie doradczej Inspired Energy. Ceny gazu w europejskich hubach gazowych przekroczyły 400 dolarów za 1000 m sześc., co odzwierciedla decyzję Gazpromu o niekorzystaniu z dodatkowej przepustowości. “Uważam, że robiąc to, Kreml wysyła jasny sygnał: nie ma sensu czekać na zwiększenie dostaw gazu bez uruchomienia Nord Stream 2” – powiedział Sergiy Makogon, prezes OGTSU – operatora gazociągów przesyłowych na Ukrainie.

11 lipca
“Nord Stream 2 będzie gotowy latem tego roku i będzie funkcjonować przed końcem roku” – powiedział dla gazety “Handelsblatt” Matthias Warnig, prezes spółki Nord Stream 2 AG – “Oczekujemy, że prace budowlane zostaną zakończone do końca sierpnia. 98 proc. gazociągu zostało już ukończonych. 2 proc., których wciąż brakuje, dotyczy jednej z dwóch linii. Druga linia jest całkowicie zbudowana”. Dodał, że w przyszłości gaz będzie płynął także przez Ukrainę. Warnig odrzucił doniesienia o problemach z certyfikacją wymaganą przez organy wydające zezwolenia. “W końcu będziemy mieli gazociąg, który spełnia wszystkie wymagania licencyjne i międzynarodowe standardy branżowe” – podsumował.

13 lipca
Kanclerz Angela Merkel zapewnia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Niemcy zrobią wszystko, aby Ukraina pozostała państwem tranzytowym gazu nawet po ukończeniu Nord Stream 2.

21 lipca
Władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza. W ramach porozumienia Niemcy mają też wykorzystać wszelkie możliwe środki nacisku, by doprowadzić do przedłużenia – na okres do 10 lat – wygasającej w 2024 umowy Ukrainy z Rosją o tranzycie gazu. Według szacunków w ramach obecnej umowy Ukraina otrzymuje z tytułu opłat tranzytowych 1,5-3 mld dolarów rocznie. Niemcy mają również stworzyć Zielony Fundusz dla Ukrainy w celu “wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy, wydajności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego”. Na ten cel RFN ma wpłacić co najmniej 175 mln dolarów i wspólnie z USA “wspierać i promować” inwestycje warte co najmniej 1 mld dolarów.

Gazownictwo – branża codziennie sprawdza najnowsze informacje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzieci osierocone przez COVID-19. Podano dane
Następny artykułOpowieść o początkach baletu. Cracovia Danza tańczy na ulicach Krakowa