A A+ A++

Armia i służby bezpieczeństwa Izraela poinformowały nad ranem o uwolnieniu dwóch izraelskich zakładników uprowadzonych przez Hamas podczas ataku na Izrael 7 października ub. roku. Zakładnicy mieli zostać odbici w Rafah w wyniku nocnej operacji.

Uwolnieni zakładnicy to 60-letni Fernando Simon Marman i 70-letni Louis Hare.

Według opublikowanego komunikatu byli oni przetrzymywani w budynku mieszkalnym w Rafah. Uwolniono ich w rezultacie nocnej operacji wojska, służby bezpieczeństwa Shin Beth i policji izraelskiej. Strona palestyńska twierdzi, że podczas operacji zginęło 7 osób.

Uwolnieni mężczyźni są – jak podano – w dobrym stanie zdrowia. Uprowadzono ich 7 października z kibucu Nir Yizhak. Jak powiedział izraelski pułkownik Richard Hecht, operacji dokonano po zebraniu “precyzyjnych danych wywiadowczych”. Budynek, w którym byli przetrzymywani zakładnicy “był obserwowany od pewnego czasu”.

Seria uderzeń izraelskiej armii na południu Strefy Gazy

Wcześniej armia izraelska przekazała, że w nocy dokonała “serii uderzeń na obiekty terrorystów” w południowej części Strefy Gazy. Wśród atakowanych celów był “rejon Szabury”, która jest dzielnicą Rafah.

Według ministerstwa zdrowia rządzącego w Gazie Hamasu w serii izraelskich ataków lotniczych na Rafah zginęły co najmniej 52 osoby. Zniszczonych zostało 14 domów i 3 meczety.

Rafah to miasto leżące przy granicy z Egiptem. Przebywa w nim ok. 1,4 mln uchodźców.

Przed atakiem na Rafah ostrzegał Izrael m.in. prezydent USA Joe Biden, rząd Egiptu i organizacje dostarczające pomoc humanitarną ludności Gazy.

Hamas oświadczył, że izraelska ofensywa lądowa na Rafah oznaczałaby “wysadzenie w powietrze” negocjacji dotyczących wymiany zakładników.

Podczas ataku z 7 października Hamas zabił – jak się ocenia – ok. 1200 osób i uprowadził 250. Atak spowodował wybuch wojny, podczas której Izrael zabił ponad 28 tys. Palestyńczyków i spowodował olbrzymie zniszczenia Strefy Gazy.

Ponad 100 zakładników zostało już uwolnionych. Według Izraela w niewoli Hamasu pozostaje dalszych 100. Ok. 30 zakładników zmarło lub zostało zabitych.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВорог з усіх сил намагається виготовити більше танків для війни: ISW вказав на можливості російської ОПБ
Następny artykułRosja znów zaatakowała dronami Ukrainę [RELACJA]