A A+ A++

Na międzynarodowym forum literackim pojawiły się pierwsze spekulacje na temat Nobla w dziedzinie literatury. Jednym z faworytów do tej nagrody ma być, zdaniem bibliofilów, Polka: Olga Tokarczuk.

Czy powinniśmy brać tę spekulację za godną uwagi, czy traktować ją za wymysł nadgorliwych miłośników przeglądania statystyk? Na refleksję zasługuje fakt, że na wspomnianym forum przesiadują wierni fani, którzy z oszałamiającą częstotliwością sprawdzają, jakie książki są wypożyczane ze Svenska Akademiens Nobelbibliotek.

Jak twierdzą niektórzy z nich, nazwisko Tokarczuk pojawia się często. Na tyle często, że nie może to być zwykły przypadek. Poza tym, jeśli cofnąć się o dwa lata: 20 lipca 2017 r. jeden z użytkowników wyżej wspomnianego forum policzył, że wszystkie kopie czterech powieści Kazuo Ishiguro są wypożyczone do końca lipca/początku sierpnia owego roku. I teraz uwaga: Ishiguro w październiku dostał literacką nagrodę Nobla.

Idąc dalej tym tropem, przypomnijmy, że w ubiegłym roku w mediach pojawiły się informacje, jakoby “Tokarczuk” było jednym z nazwisk proponowanych przez szwedzkich bibliotekarzy do Nowej Nagrody Literackiej nazywanej podówczas alternatywnym Noblem.

Więc choć bukmacherzy jeszcze oficjalnie nie wytypowali żadnych nazwisk, to już teraz możemy mieć cichą nadzieję, że w tym roku elitarna nagroda może przypaść w udziale naszej rodaczce. Trzymanie kciuków nie zawadzi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRelacja z uroczystości upamiętnienia Bitwy Powietrznej nad Poczałkowem
Następny artykułNAUKA SATANIZMU W SZKOLE JAKO PRZEDMIOT – JUŻ OFICIALNIE