A A+ A++

„… poszli, bo tak chcieli”. Tymi słowami Edwarda Słońskiego rozpoczyna się wystawa przygotowana przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w ramach realizacji projektu „Krajobraz po Niemożliwym”.

Plenerowa ekspozycja stanęła na placu Konstytucji 3 maja, gdzie zostanie do 2 czerwca. Spacerując po mieście warto zatrzymać się na chwilę i zapoznać bliżej z tematyką zrywu z lat 1863-1864 przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na poszczególnych tablicach wystawy przedstawiona jest m.in. geneza powstania, jego przebieg, bitwy na terenie Lubelszczyzny czy represje popowstańcze. Przedstawiono również sylwetki przywódców i kobiet, które brały udział w Powstaniu Styczniowym, w tym pochodzącej z pobliskich Wierzchowisk Anny Henryki Pustowójtówny, mianowanej adiutantem przez gen. Langiewicza.

Projekt realizowany przez świdnicką bibliotekę to szereg wydarzeń ku upamiętnieniu powstania, które wybuchło 160 lat temu. Mieszkańcy naszego miasta wzięli udział w wielu wydarzeniach skierowanych praktycznie dla każdej grupy wiekowej, takich jak wykłady, pogadanki, projekcje filmów czy warsztaty z tworzenia komiksów. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Świdnik. Patronat honorowy objął burmistrz Waldemar Jakson.

Głos Świdnika MPBP Świdnik powstanie styczniowe Świdnik wystawa

Last modified: 19 maja, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska drużyna trzecia w Pucharze Świata w Fudżajrze
Następny artykułPożar domu mieszkalnego w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna