A A+ A++

Mama-chemik została niedawno zapytana przez jedną ze swoich fanek, jaki ocet lepiej wybrać: w plastikowej czy w szklanej butelce. Influencerka nie miała w tym względzie żadnych wątpliwości — ocet w opakowaniu z tworzywa sztucznego nie nadaje się do spożycia. Niestety okazuje się, że lista opakowań, które mogą być toksyczne, jest o wiele dłuższa.

Bezpieczne opakowania: Tak je rozpoznasz

Zasady bezpieczeństwa opakowań żywności regulują przepisy Unii Europejskiej, a konkretnie Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r., w którym zaznaczono, że wszystkie wyroby i materiały, które mają kontakt z żywnością, muszą być na tyle obojętne, aby: 

  • substancje w nich zawarte nie przenikały do żywności w takich ilościach, że byłoby to szkodliwe dla zdrowia,
  • nie powodowały zmian w składzie żywności w stopniu niemożliwym do przyjęcia,
  • nie wywoływały pogorszenia się smaku, zapachu, czy wyglądu żywności. 

Zgodnie z unijnym prawem, wszystkie plastikowe opakowania, które spełniają te kryteria, muszą być oznaczone symbolem widelca i kieliszka. Zatem jeśli nie dostrzeżemy go na pojemniku, powinno to wzbudzić naszą podejrzliwość.

Mama-chemik ostrzega przed octem w plastikowych opakowaniach

Mama-chemik, czyli Sylwia Panek to znana instagramerka, która propaguje naturalne metody sprzątania i zdrowy, proekologiczny styl życia. Sama siebie nazywa “ambasadorką octu i sody oczyszczonej”. Ostatnio jedna z ponad 80 tysięcy fanów, zapytała ją, jaki ocet lepiej wybierać: ten w szklanych czy plastikowych pojemnikach. Mama-chemik podkreśliła, że ocet w opakowaniu z tworzywa sztucznego sprawdzi się podczas sprzątania, jednak nie zaleca go do spożycia. Dlaczego? Kwas octowy może niszczyć warstwy plastiku, powodując uwalnianie się substancji w nim zawartych do płynu. W efekcie, spożywając ocet w potrawach, zaprosimy cząsteczki tworzyw sztucznych do naszego organizmu.

Zobacz również: Jakie powierzchnie można myć i oczyszczać octem, a których nie?

Butelki PET: Nie wystawiaj ich na słońce

Obok widelca i kieliszka na opakowaniach z tworzyw sztucznych można dostrzec jeszcze jeden istotny symbol: trójkąt z cyfrą wewnątrz. Warto zwracać uwagę na ten symbol, bo może nas on ustrzec przed nieprawidłowym użytkowaniem, które sprawia, że opakowania mają negatywny wpływ na zdrowie.

01 PET — ten symbol najczęściej można spotkać na jednorazowych plastikowych naczyniach i butelkach z wodą, oranżadą i innymi napojami. Polietylenowe butelki nadają się do recyklingu. Jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich wykorzystywać powtórnie, gdyż związki w nich zawarte migrują do wody. Butelki PET mogą być wykorzystywane tylko raz. Właśnie z tego względu Mama-chemik nie zaleca stosowania ich do kiszenia ogórków. Ponadto takich opakowań nie można podgrzewać i powinny być chronione przed słońcem. Jeśli w upalny dzień chodzisz z butelką PET w dłoni lub zostawiasz ją w nagrzanym samochodzie — popełniasz błąd. Wysoka temperatura powoduje niszczenie wewnętrznych warstw plastiku i uwolnienie substancji w nim zawartych do napoju.

Butelki PET: Nidy nie kiś w nich ogórków

Jakiś czas temu pisaliśmy także o innej przestrodze Mamy-chemik. Popularna influencerka przestrzegała przed kiszeniem ogórków w plastikowych butelkach. To właśnie transmisja cząsteczek plastiku z butelek PET, była powodem tego ostrzeżenia. Kobieta podkreśla, że powinniśmy brać to pod uwagę, bowiem plastik do naszego organizmu trafia na wiele różnych sposobów. Dlatego jeśli to możliwe powinniśmy ograniczać jego ilość.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Nigdy nie kiś ogórków w ten sposób! Mama-chemik ostrzega

Uważaj na sok pomarańczowy w takim opakowaniu

Z butelkami PET wiąże się jeszcze inne ryzyko. Badania prowadzone przez naukowców od początku XXI w. wykazały, że z tego typu opakowań migrują do napojów atomy antymonu — pierwiastka wykorzystywanego jako katalizator w produkcji polietylenowych opakowań. WHO uważa antymon za substancję toksyczną i szkodliwą dla zdrowia (pierwiastek jest podejrzewany między innymi o rakotwórczość, uszkadzanie nerek i wywoływanie schorzeń wątroby), jeśli jego stężenie przekracza 20 mikrogramów na litr napoju. W Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie, które dopuszcza migrację 40 mikrogramów antymonu do żywności. Dl … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSztuczna inteligencja pokazała, jak wyglądaliby ci celebryci, gdyby żyli do dzisiaj
Następny artykułBp Libera: męska pobożność to codzienne życie po Bożemu