A A+ A++

Czy to możliwe, że archeolodzy odkryli miejsce spoczynku polskiego monarchy? W zeszłym tygodniu w kaplicy na Wawelu badacze natknęli się na grób. Jest on ukryty pod posadzką i przysypany warstwą gruzu. Wiele wskazuje na to, że w miejscu tym pochowany został król Jan Olbracht (1459-1501). Warto przypomnieć, że nikt wcześniej nie wiedział, gdzie spoczywają szczątki władcy.

Rewolucja w ubiorze stewardes. Wprowadzono nowy dress code

Czy na Wawelu odkryto królewski grób?

W zeszłym tygodniu archeolodzy przystąpili do konserwacji wawelskiej kaplicy króla Jana Olbrachta. Nic nie wskazywało na to, że dokonają historycznego odkrycia. Pod posadzką i warstwą gruzu dostrzegli oni niszę grobową. Położona jest ona w bocznej części pomieszczenia obok barokowego ołtarza. W sklepieniu grobu dostrzeżono niewielki otwór. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to miejsce spoczynku władcy. 

Archeolodzy przeprowadzą dalsze badania 

Badacze zauważyli, że przez otwór można zajrzeć do środka grobu. Da się tam dostrzec elementy drewniane. Są one przysypane gruzem i pyłem. Archeolodzy podejrzewają, że jest to pozostałość po szalunku. Władze konserwatorskie udzieliły pozwolenia na przeprowadzenie endoskopowego badania wnętrza, które pozwoli ustalić, czy w miejscu tym rzeczywiście pochowano króla. Społeczny Komitet Obrony Zabytków Krakowa poinformował również, że miejsce spoczynku Jana Olbrachta nie było nigdy badane. Badacze nie znali nawet jego położenia. 

Sądzono, że znajduje się pod posadzką na środku kaplicy. Okazuje się, że przesklepiona nisza grobowa kryła się od przeszło pół tysiąca lat z boku pomieszczenia, przy południowej ścianie

– czytamy na fanpage’u organizacji. Czy istnieje możliwość, że w owym grobie spoczywają szczątki monarchy? Szczegółowe badania mają to potwierdzić lub temu zaprzeczyć.

Najdłuższy most wiszący na świecieNajdłuższy most wiszący na świecie. Łączy Europę i Azję

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWykaz nieruchomości przeznaczonej do oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu
Następny artykułLubin stworzył dla nich zastępczy dom