A A+ A++

Na początku 2021 roku w zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach odnaleziono – w większości w postaci negatywów – nieznane dotychczas zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka (1902–1998). Większość ze znalezionych negatywów pierwszy raz ujarzała światło dzienne niemal po 70 latach. O odkryciu zespół Bielańskiej Fototeki (gromadzący archiwalne fotografie dzielnicy) dowiedział się przypadkiem. Rodzina fotografa wyraziła chęć współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany przy wydaniu albumu.

– To dla nas zaszczyt, że mogliśmy wydać album. Wiem, jak bardzo ważne jest upowszechnianie pamięci o minionych pokoleniach warszawiaków i historii miejsca, w którym żyjemy. Od 2019 roku prowadzimy projekt Bielańska Fototeka. Służy on budowaniu więzi międzypokoleniowych wśród mieszkańców dzielnicy poprzez dzielenie się wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, których źródłem i inspiracją są stare fotografie z archiwów domowych – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Jak przypomina bielański ratusz, fotograf uwiecznił między innymi obrazy podnoszącej się ze zniszczeń wojennych Warszawy: ruiny i odbudowę Starówki, wozaków opróżniających stolicę z gruzów, murarzy wznoszących staromiejskie kamieniczki, ludzi powracających do ciężko zranionego miasta, nową architekturę. Wytrwale utrwalał też na kliszach mieszkańców, uliczki i przyrodę Bielan.

Album prezentuje fotografie Warszawy i Bielan lat 50. i 60. XX wieku, wyselekcjonowane z ogromnej, wielotematycznej kolekcji dotychczas nieznanych zdjęć Adolfa Duszka. Wyboru fotografii dokonali i opatrzyli komentarzami Joanna Rolińska, publicystka i varsavianistka, oraz Mateusz Napieralski, archeolog, znawca dziejów Bielan, konsultację varsavianistyczną zapewnił Ryszard Mączewski, współtwórca portalu warszawa1939.pl. Digitalizacją i retuszem zdjęć zajął się wnuk fotografa – Maciej Anioł.

Wstęp do albumu napisał syn fotografa grafik Roman Duszek. 

Premiera wydawnictwa obędzie się 14 marca o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29 (wejście od ul. Jarzębskiego).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Bydgoszczy przeciwko wojnie
Następny artykułGroźny wypadek na DK15. Trzy osoby z obrażeniami, lądował śmigłowiec LPR