A A+ A++

Chcesz zamówić silnik DC? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Niewielkie lub olbrzymie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia i pracy, lecz statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani jak są one zbudowane.

Kto odkrył i jakie podzespoły posiada silnik elektryczny DC?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, następujących ulepszeń i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Davenport, Moritz Jacobi oraz Michael Faraday. Silniki DC składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora, statora i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tej często ulegającej awarii części, są uznawane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za ciche działanie orazfenomenalną niezawodność.

Gdzie używa się silników DC?

Stwierdzenie, iż silniki DC są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników na prąd stały korzystają też miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od renomowanych marek.

Ultra Robotics Sp. z o.o.

ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy siatkarze zrewanżowali się rywalom. Prawie 100 procent planu
Następny artykułPolska ograła Słowenię! Udane zakończenie turnieju w Gdańsku