A A+ A++

Za nami obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z pandemią koronawirusa wiele samorządów zrezygnowało z organizowania z tej okazji uroczystości, a tam gdzie się one odbyły były zaledwie symboliczne.


Powiatowe obchody Święta Konstytucji odbyły się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie. W liturgii sprawowanej przez księdza kanonika Janusza Gzika wzięli udział m.in.: poseł Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, członkowie prezydium rady powiatu Witold Boruczenko i Mirosław Księżuk, burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, a także wójtowie gmin z powiatu i przedstawiciele służb mundurowych.

– Wszyscy zgromadzeni dziękowali za pierwszą w Europie ustawę zasadniczą, która miała fundamentalne znaczenie przy budowaniu demokratycznych podwalin państwa polskiego, a także odegrała ważną rolę w utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej w następującym po jej wprowadzeniu okresie zaborów – mówi Tomasz Kliszcz z krasnostawskiego starostwa. Na koniec przedstawiciele władz lokalnych złożyli bukiet kwiatów pod kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Także uroczystości zorganizowane w Żółkiewce miały zgoła inny wymiar niż zazwyczaj. Wójt Jacek Lis, przewodniczący rady gminy Marian Kania oraz sekretarz Marcin Zając złożyli wieńce i zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej na skwerze w centrum Żółkiewki oraz przy tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę przy urzędzie gminy.

O godz. 11.30 proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce celebrował mszę św. w intencji ojczyzny. Wzięli w niej udział przestawiciele władzy samorządowej, delegacja Stowarzyszenia ,,Michalec 1864’’ oraz dozwolona w czasach obowiązywania obostrzeń epidemicznych liczba wiernych. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy obchodów wzięli udział w poświęceniu krzyża z tablicą pamiątkową poświęconą uczestnikom Powstania Styczniowego na cmentarzu parafialnym w Żółkiewce.

W Gorzkowie delegacja składająca się z wójta gminy Marka Kasprzaka, jego zastępcy Piotra Cichosza i skarbnik Bożeny Sik, złożyła wieniec pod Pomnikiem Poległych. Następnie przeszła pod urząd gminy i zapaliła znicz pod tablicą upamiętniającą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Szanowni Państwo przed nami narodowe i państwowe święta majowe: 1 Maja – Święto Państwowe, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja.

W obliczu trwającej epidemii nie możemy niestety spotkać się na uroczystych obchodach tych świąt – napisał z kolei na swoim profilu Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny. – Mimo tego trudnego czasu zwracam się do Was, Drodzy Mieszkańcy gminy, wywieśmy flagę narodową w swoich domostwach. Okażemy w ten sposób, że bez względu na sytuację, zachowujemy postawę patriotyczną i chcemy upamiętnić te jakże ważne dla nas Polaków święta – zaapelował. (k)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZ: 120 nowych przypadków koronawirusa. Kolejne 8 ofiar
Następny artykułZaglądamy z obiektywem na plac budowy nowej KPP