Wczoraj wieczorem na nocnym niebie w Polsce zobaczyć można było zorzę polarną. Niesamowite zjawisko widoczne było nawet z Zabrza!
Zorza polarna nad Zabrzem
W godzinach wieczornych w niedziele 5 listopada nad naszym województwem zaobserwować można było nietypowe dla naszego regionu zjawisko. Niebo przybrało czerwono-fioletowy kolor, a niesamowity efekt zorzy polarnej można było obserwować gołym okiem z wielu śląskich miast, w tym m.in. Knurowa, Piekar Śląskich i Zabrza.
W mediach społecznościowych opublikowano wiele zdjęć przedstawiających to niesamowite zjawisko. Swoimi fotografiami podzieliło się m.in. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii z Gliwic.
Zorzę polarną udało się również uchwycić zabrzance Monice Gryczce, która opublikowała je na Facebooku na profilu Kat and Rob – Łowcy Zórz.
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko atmosferyczne, które występuje głównie w obszarach okołobiegunowych, bliżej biegunów magnetycznych Ziemi. Jest to efekt świetlny w postaci łuków światła na niebie powstałych w górnych warstwach ziemskiej atmosfery. W wyniku burz elektromagnetycznych na Słońcu w kierunku Ziemi wyrzucane są naładowane cząsteczki tworzące tak zwany wiatr słoneczny. Cząsteczki po interakcji z ziemską atmosferą świecą w różnych kolorach i tworzą pasy świetlne na niebie.
Bardzo możliwe, że dziś wieczorem lub jutro znów będziemy mogli podziwiać zorzę polarną na niebie.
– W nadchodzących 48 godzinach spodziewane jest kolejne uderzenie szybkiego wiatru słonecznego, który może wygenerować silne burze geomagnetyczne, a te przy sprzyjających parametrach znów wytworzą zorzę widoczną na naszych szerokościach geograficznych. Największą niewiadomą jest moment uderzenia wiatru słonecznego. Może to nastąpić nadchodzącego wieczora, a może dopiero we wtorek. Trudno też ocenić jak silna będzie burza magnetyczna wytworzona po uderzeniu – czytamy na stronie internetowej NocneNiebo.pl.
Widzieliście na żywo zorzę polarną? Dajcie znać w komentarzach!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS