A A+ A++

Liczba wyświetleń: 95

Rada Ministrów przygotowała projekt uchwały w sprawie polityki zakupowej państwa.

Ma to być dokument o charakterze strategicznym, który powinien pomóc w racjonalnym dokonywaniu zakupów przez jednostki sektora publicznego w Polsce w latach 2022 – 2025. Zawiera on opis systemu zamówień publicznych w oparciu o takie priorytety jak rozwój potencjału małych i średnich firm, profesjonalizm, zrównoważone zamówienia publiczne. „Przedstawiona polityka zakupowa państwa zdaje się wprowadzać kolejne komplikacje i obowiązki dla zamawiających, wobec czego w tym zakresie zasługuje na ocenę generalnie negatywną” – ogłosiła organizacja przedsiębiorców Business Centre Club.

„Postulat profesjonalizacji procesów zamówień publicznych nie jest w tym dokumencie w wystarczającym stopniu powiązany z analizą istniejących uwarunkowań faktycznych” – stwierdza dr. Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC. Jego zdaniem chybiony jest pomysł dalszego komplikowania i tak szczególnie złożonego systemu zamówień publicznych poprzez nakładanie dodatkowych obowiązków analitycznych na zamawiających przy planowaniu zamówień. Przeciwnie, przepisy o zamówieniach publicznych powinny być znacząco upraszczane w taki sposób by ich rozumienie i stosowanie było jednoznaczne i jednolite, a w ten sposób dostępne i prawidłowo stosowane również przez „zamawiających o bardziej ograniczonych zasobach”.

Wprowadzanie dalszych utrudnień przy planowaniu i organizowaniu zamówień publicznych może przynieść zaś efekt odwrotny od zamierzonego i spowodować jeszcze większe skupienie się na formalistycznym przestrzeganiu procedur i norm planowania, zamiast na racjonalnym gospodarowaniu zamówieniami i pieniędzmi. Dziś ważną przyczyną małego udziału małych i średnich przedsiębiorstw w zamówieniach publicznych jest ciągłe praktyczne stosowanie kryterium najniższej ceny.

Tymczasem w projekcie nowej polityki zakupowej państwa bardzo dużą wagę przykłada się do nakładania obowiązków szkoleniowych i dokumentacyjnych, takich jak np. ankiety, a za małą do umiejętności stosowania poza cenowych aspektów ofert.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł śp. ks. Stanisław Pawłowski
Następny artykułKoronawirus. 926 nowych przypadków na Warmii i Mazurach