A A+ A++

Pospolity kurz stanowi udrękę wielu osób. O ile sam w sobie nie powoduje żadnych objawów, o tyle żyjące w nim roztocze przyczynia się do występowania wielu przewlekłych alergii. Roztocza w pościeli czy na poduszce nie powinny być bagatelizowane. Podpowiadamy, co zabija roztocza oraz jak powinno wyglądać ich zwalczanie.

db13w2i

Materiał Partnera KB.pl

Czym są oraz co zabija roztocza?

Mówiąc o roztoczu, należy mieć na myśli mikroskopijne organizmy należące do gatunku pajęczaków. Ich naturalne siedlisko stanowi kurz domowy. Świetnie rozwijają się w wilgoci i cieple, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Roztocza żywią się naskórkiem, a ich odchody oraz odnóża są dla wielu silnymi alergenami.

db13w2i

Na szczęście na te uciążliwe pajęczaki jest kilka skutecznych sposobów. Jednym z nich jest częste wietrzenie pościeli i poduszek. Roztocza są wrażliwe na temperaturę. Na przykład mróz sprawia, że błyskawicznie giną. W celu pozbycia się roztoczy, nie tylko wietrzenie pościeli jest wskazane. Konieczne jest też bowiem częste wietrzenie pomieszczeń.

Warto też wiedzieć, w jakiej temperaturze giną roztocza podczas prania pościeli. Otóż zalecane jest korzystanie z wyższych temperatur. Dla przykładu, roztocza w pościeli zginą, jeśli wypierzemy ją w temperaturze 60 stopni. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł o powstawaniu kurzu.

Unsplash.com

Zwalczanie roztoczy z poduszki, kołdry i materaca

Roztocza w poduszce są bardzo niebezpieczne dla alergików. Z tego względu konieczne jest częste wietrzenie pościeli oraz wymiana poduszek raz na rok. Istotny jest także materiał. Syntetyczne poduszki są bowiem bardziej sprzyjające dla roztoczy niż np. bawełniane.

db13w2i

Z roztoczami w łóżku postępuje się natomiast nieco inaczej. Pierwsza rzecz to wietrzenie pomieszczeń, które powinno się wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Wskazane jest także kilkuminutowe wietrzenie przed snem. Materac bądź łóżko, na którym śpimy, powinno być dokładnie odkurzane przynajmniej raz w miesiącu.

Co więcej, wskazane jest także pranie materaca lub łóżka. Warto zainwestować też (o ile posiadamy materac) w specjalny pokrowiec, który ogranicza rozmnażanie się roztoczy. Alergia na roztocza kurzu domowego nie może zostać zaniedbana. W przeciwnym razie może odbić się to dosyć mocno na naszym zdrowiu.

Unsplash.com

Inne cenne rady

Jeśli u naszych najbliższych występuje alergia na roztocze, skutecznym dla nich rozwiązaniem będzie pościel barierowa (antyroztoczowa). To specjalny rodzaj pościeli, która stanowi swego rodzaju barierę nieprzepuszczalną dla roztoczy. Pościel barierowa sprawi, że roztocza w poduszce czy kołdrze nie będą już tak mocno uczulały.

db13w2i

Pościel warto wynosić na mróz, który skutecznie zabija roztocza kurzu domowego. Dodatkowo wywietrzone pomieszczenie wpłynie na jakość naszego snu. W łóżku mamy czuć się zrelaksowani, a po obudzeniu się rano wypoczęci. Dlatego wszelkie roztocza w pościeli, na poduszkach czy w materacu powinny być konsekwentnie eliminowane poprzez regularne sprzątanie.

Wiemy już, w jakiej temperaturze giną roztocza, co może je zabić oraz w jaki sposób należy z nimi walczyć. Teraz pozostaje już tylko wzięcie spraw w swoje ręce. Robimy to dla własnego zdrowia, dlatego warto powyższe wskazówki potraktować poważnie.

Materiał Partnera KB.pl

Unsplash.com
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamość w fotografii Jana Bułhaka i współczesnej
Następny artykułZgłoś online zamiar głosowania korespondencyjnego