16 sierpnia na pokładzie rakiety Falcon-9 firmy SpaceX na niską orbitę okołoziemską wleciał największy – jak na razie – polski satelita, czyli EagleEye. Zbudowały go firmy Creotech i Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN i miał pozwolić na obserwacje Ziemi z wyjątkowo dobrą rozdzielczością.
EagleEye. Niespodziewane problemy z polskim satelitą
Jak się jednak okazało, polski satelita boryka się z “istotnymi problemami”, o czym poinformowała wspomniana spółka Creotech Instrument S.A. Jak podano w komunikacie, w niedzielę “dokonana została wewnętrzna analiza stanu” kosmicznego urządzenia.
ZOBACZ: Polski satelita EagleEye na orbicie Ziemi. Jest pierwsze zdjęcie
Następnie dodano, że “po okresie stabilnej pracy orbitalnej satelity”, w trakcie której przeprowadzono podstawowe testy większości podsystemów, zostały zidentyfikowane “istotne problemy z łącznością dwustronną z satelitą“. Skutkują one “brakiem możliwości odbierania danych telemetrycznych z satelity”.
EagleEye jest na orbicie. Wykryto “istotne” i “trwałe” problemy
Problemy EagleEye zostały uznane za “trwałe”. “Zidentyfikowano dwa najbardziej prawdopodobne powody ich wystąpienia – niedokładność w określeniu pozycji satelity, skutkującą błędnym pozycjonowaniem anteny naziemnej służącej do komunikacji lub niedobór mocy elektrycznej na satelicie (…). Dla obu scenariuszy wprowadzane są aktualnie środki naprawcze” – czytamy.
EagleEye jest pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce satelitą o masie przekraczającej 50 kg. Jego zadaniem jest obserwacja Ziemi z rozdzielczością rzędu ok. 1 m z bardzo niskiej orbity na wysokości ok. 350 km.
ZOBACZ: Polski przemysł kosmiczny się rozwija. Satelita EagleEye gotowy do lotu w kosmos
– Satelita ma zweryfikować, że jako naród jesteśmy w stanie skonstruować, wysłać na orbitę i operować tak skomplikowanym i wielkim satelitą. On jest większy niż wszystkie do tej pory razem zsumowane satelity wysłane przez Polskę – mówił na antenie Polsat News dr inż. Piotr Dziuban, dyrektor ds. inżynierii w Creotech Instrumnets SA.
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS