A A+ A++

„Co to jest Niepodległość?” – pytali uczestnicy tegorocznej edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ”. Czym zatem jest niepodległość?To niezależność, suwerenność, wolność w wyrażaniu dumy z Polski. To galowy górniczy mundur włożony 11 listopada, to wykuty w soli pomnik z Orłem, to Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany pełną piersią w komorze Warszawa…

Pieśń

Górnicy Kopalni Soli „Wieliczka” nigdy nie zapomnieli, że są Polakami. Pozostając przez 146 lat pod austriackim zaborem, ani razu nie wyparli się polskości, rodzimego języka, tradycji, nie wyrzekli się ojczystej historii. 9 listopada 1918 roku załoga i zarząd kopalni zmienili nazwy wielickich szybów na polskie. Dokładnie 104 lata później, w komorze Warszawa, spotkali się laureaci V edycji konkursu pieśni patriotycznej „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! Moja Poezja – Moja Ojczyzna”.

Mali artyści poruszyli serca publiczności – talentem, ale też świadomą i dojrzałą postawą. Na podziemnej scenie pokazali, że patriotyzm ma różne oblicza. Bywa żywiołowy jak piosenka „Pałacyk Michla”, bywa zadumany i wzruszający niczym „Warszawo ma”, albo rockowo zadziorny jak „Wolność kocham”. Polska o swoją wolność walczyła odważnie i zaciekle, dlatego tak blisko jej dziś do ogarniętej wojną Ukrainy. 9 listopada w zabytkowych podziemiach Niepodległej śpiewali nie tylko zwycięzcy muzycznej rywalizacji, ale też ukraińskie dzieci, które wraz z bliskimi znalazły schronienie na terenie Kopalni Soli „Wieliczka”. Uczniów małopolskich szkół podstawowych do udziału w konkursie „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ” zaprosili Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

Sztuka
Od 9 listopada w komorze Józefa Piłsudskiego można zobaczyć nową solną rzeźbę. Pomnik Niepodległości to dzieło utalentowanych wielickich górników. Monument został uroczyście odsłonięty przez Prezesa Pawła Nowaka oraz Wojewodę Łukasza Kmitę. Spotkanie poprowadził Damian Konieczny, Dyrektor Wykonawczy Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.
Nad rzeźbą pracowali: Igor Misiura, który jest również autorem projektu monumentu, Jan Banaś, Sebastian Nowak oraz Wojciech Dańda. Pomnik Niepodległości podkreśla długą i trudną drogę Polaków do wolnej Ojczyzny. Pieczołowicie wykonane detale wskazują na jedność dziejów Polski oraz solnej żupy. Podobizny Tadeusza Kościuszki i Marszałka Józefa Piłsudskiego, postaci górników reprezentujących różne epoki historyczne czy słowa Mazurka Dąbrowskiego – zwieńczony wspaniałym Orłem obelisk przypomina, że w fundamencie Niepodległej znajduje się szczypta wielickiej soli. – Z ciemnego tunelu: z tych zaborów, z niewoli wyłania się na wolność Orzeł Biały – objaśnia symbolikę rzeźby Igor Misiura.

Świadectwo
Górników nie mogło zabraknąć na uroczystości z okazji 11 Listopada. Świętowanie Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza Św. w kościele farnym. Następnie uczestnicy, przy dźwiękach górniczej orkiestry, przeszli na Planty, by złożyć kwiaty przy pomniku wzniesionym ku czci poległych za Ojczyznę Wieliczan. Zbliżająca się Barbórka skłania do wspomnień i zadumy nad mijającym czasem, który tu, w Wieliczce, odmierza się długimi stuleciami – 18 listopada górnicy zapalili znicze na górniczych grobach na cmentarzu w Wieliczce oraz w Gdowie, gdzie spoczywają powstańcy krakowscy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSTAN MUNDIALU PO MECZU Z MEKSYKIEM – LIVE OD 7:30
Następny artykułAwaryjnie powołany do reprezentacji przeszedł do historii. Co za forma