A A+ A++

Dziś inwestorzy z wyraźną obawą patrzą w przyszłość oczekując wyników finansowych dwóch gigantów Wall Street, raportów kwartalnych Alphabet i Microsoftu. Rynki wyraźnie oderwały się od realiów wojny na Ukrainie, inwestorów straszy wciąż FED oraz widmo spowolnienia gospodarczego, które może powoli ‘wykrwawiać’ rynek akcji. Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy obniżyły swoje prognozy wzrostu światowej gospodarki odpowiednio do 3,6% i 3,2% wskazując na rosnące ceny żywności i transportu powodujące kurczenie się globalnej ekonomii.

W jakiej kondycji rynki finansowe przetrwają ten niespokojny czas?

Banki i fundusze inwestycyjne mają rozbieżne poglądy na przyszłość jednak wczorajszy głos płynący od Morgan Stanley był wyraźnie niedźwiedzi, analitycy przekazali, że spodziewają się pogłębienia spadków S&P nawet o dodatkowe 10%. Z kolei zdaniem analityków Deutsche Banku, USA może czekać recesja w 2023 roku. Większość analityków spodziewa się widocznego spowolnienia wzrostu w publikowanych dziś po sesji amerykańskiej raportach technologicznych blue chipów. Scenariusz, w którym raporty okażą się pokrywać z oczekiwaniami, może okazać się równie ‘niedźwiedzi’ jak ten, w którym wyniki okażą się być gorsze od nich, ponieważ zarówno w jednym jak i drugim rynki otrzymają potwierdzenie, że być może czas ponownie zweryfikować wciąż wysokie oczekiwania wobec dalszych wzrostów.

Scenariusz, w którym raporty okażą się być powyżej prognoz może zwiastować nadchodzące odreagowanie spadków i uwolnić popyt, który dziś znajduje się w wyraźnych tarapatach. Wyniki finansowe pokażą, czy przy dużo wyższych stopach procentowych spółki Big Tech będą w stanie wciąż generować wystarczająco duże zyski usprawiedliwiające tak wysokie wyceny. Warto wspomnieć, że obecnie obserwowana sytuacja nie jest dla rynków czymś zupełnie nadzwyczajnym, podobne rozważania miały miejsce w 1994 roku, jednak gospodarki były w stanie podnieść się po okresie podnoszenia stóp, kilka lat później rozpoczynając rajd ‘dot-comów’.

Tymczasem spowolnienie gospodarcze jest już widoczne w Chinach, a rynki obawiają się zamknięcia kolejnej, kluczowej dla łańcuchów dostaw strefy – Pekinu, zamknięcie pozostaje realne. Opublikowane dziś dane o zamówieniach na dobra trwałe płynące dziś z USA były powyżej rynkowych oczekiwań i nie wskazują na wyraźnie słabnącą kondycję gospodarki za oceanem, odczyt zaufania konsumentów wypadł z kolei niewiele poniżej prognoz.

WIG20 traci ponad 1% i osuwa się poniżej psychologicznej granicy 1900 punktów w obliczu informacji o zawieszeniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Sektor bankowy próbował odreagować dziś wczorajsze spadki wywołane zmianą polityki polskiego rządu, który chce ingerować w zyski banków i zmienić korzystny dla banków WIBOR. Santander i Bank Millennium, podały dziś dobre wyniki kwartalne, jednak nie były w stanie zmienić sentymentu wokół banków. Walory Allegro zanurkowały dziś o ponad 8% w obliczu informacji prezesa Brzoski o spadkach zamówień w sektorze e-commerce wywołanymi wojną na Ukrainie i inflacją.

Czwartą sesję z rzędu tracą dziś notowania Netflixa, które zbliżają się do poziomów z 2017 roku. Akcje Microsoft i Alphabet dziś spadają, inwestorzy wychodzą z pozycji w oczekiwaniu na wyniki kwartalne. Traci też amerykański sektor bankowy, Wells Fargo i Bank of America notowane są niżej. Spadków nie był w stanie powstrzymać nawet Twitter, którego przejęcie przez Elona Muska pozostaje kwestią czasu w związku ze wstępną zgodą zarządu.

Metale szlachetne notują dziś mieszane odczyty, złoto wraca powyżej 1900 USD, a ropa na kontraktach terminowych powyżej 100 USD za baryłkę. Gaz ziemny na kontraktach terminowych wraca powyżej 7 USD mimo końcówki sezonu grzewczego.

Sesja europejska dziś była wyraźnie spadkowa, DAX zniżkował 0,31 %, paliwa spadkom dodało słabe otwarcie giełd w USA. Najlepiej radził sobie londyński FTSE, który utrzymał się na minimalnym plusie. Sesja amerykańska dziś jest bardzo nerwowa, S&P500 osuwa się prawie 1,9%, Dow Jones radzi sobie niewiele lepiej. Najsłabiej radzi sobie NASDAQ, który zniżkuje dziś o ponad 3%.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Jelenia Góra: Pracowity weekend jeleniogórskich policjantów
Następny artykułMiasto sprzedaje mieszkanie o powierzchni 18,78 m2. Cena wywoławcza 80.000,00 złotych