Podkreśla, że jednym z takich rozwiązań mogłoby być pełnienie funkcji mentorów przez osoby starsze, które przekazywałyby wiedzę młodszej kadrze.
– Dzięki tej formie wsparcia osoba starsza nie traci pracy, staje się przydatna, gdyż przekazuje cenną wiedzę praktyczną swoim współpracownikom i ma zagwarantowane zatrudnienie. Dla pracodawcy natomiast korzyścią jest uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia takiego pracownika – tłumaczy ekspertka FPP. Projekt przewiduje też zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie dla osób legitymujących się stażem pracy w wymiarze do pięciu lat będzie wynosiło 100 proc. kwoty zasiłku podstawowego, a nie jak dotychczas 80 proc. Rezygnuje się też z uzależnienia długości okresu pobierania zasiłku od stopy bezrobocia na obszarze powiatu, w którym mieszka bezrobotny.
Prof. Grażyna Spytek-Bandurska sugerowałaby jeszcze dalej idące modyfikacje. – Uważam, że kwota zasiłku powinna odzwierciedlać w znacznym zakresie utracone dochody. Teraz ta kwestia jest problematyczna, gdyż pracownicy wykorzystują m.in. zwolnienia lekarskie, żeby nie tracić zatrudnienia i dać sobie więcej czasu na znalezienie nowej pracy – dodaje.
Związkowcy krytyczni
Uwagi mają też związki zawodowe. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaznacza na początku swojej opinii, że brak projektów aktów wykonawczych istotnie ogranicza możliwość kompleksowej oceny całej regulacji.
Związkowcy mają też obiekcje dotyczące poszczególnych przepisów. Chodzi m.in. o zasady zwrotu pomocy udzielonej m.in. w ramach bonu na sfinansowanie kształcenia ustawicznego, potwierdz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS