Jak podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, w porównaniu z rokiem 2023 liczba ta wzrosła o 91 860. To oznacza wzrost o 46 proc.
Deutsche Welle wskazuje, że jednym z powodów tak wysokiej liczby naturalizacji jest ubiegłoroczna reforma prawa o obywatelstwie. Obecnie o niemieckie obywatelstwo można ubiegać się już po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech, a w niektórych przypadkach szczególnych osiągnięć integracyjnych, nawet po trzech latach. Prawo zezwala również w większości przypadków na zachowanie poprzedniego obywatelstwa. Wcześniej naturalizacja była możliwa dopiero po ośmiu latach legalnego pobytu w Niemczech.
Nowi obywatele Niemiec. Skąd pochodzą?
Udostępniono szczegółowe dane dot. pochodzenia nowych obywateli Republiki Federalnej Niemiec. Urząd statystyczny podał, że około 28 procent nowych obywateli (83 150 osób), które w 2024 roku otrzymały niemieckie obywatelstwo pochodziło z Syrii. Dalej są osoby z obywatelstwem tureckim (8 procent; 22 525), a także irackim (5 procent; 13 545), rosyjskim (4 procent; 12 980) i afgańskim (3 procent; 10 085).
Największy wzrost naturalizacji zanotowano wobec Rosjan. W 2023 r. niemieckie obywatelstwo otrzymało tylko 1995 Rosjan, w ubiegłym roku liczba ta była ponad sześciokrotnie wyższa i wyniosła 12 980 osób – wzrost aż o 551 procent.
W przypadku naturalizacji wszystkich cudzoziemców w ubiegłym roku większość miała miejsce po pięcioletnim okresie pobytu – przekazał Urząd Statystyczny. Wiele osób skorzystało z przepisów dotyczących naturalizacji współmałżonków i dzieci, nawet jeśli przebywały one w Niemczech krócej niż pięć lat. Ta forma naturalizacji stanowiła 86 procent wszystkich przypadków. Ok. 7 procent nowych, niemieckich obywateli skorzystało z możliwości przyspieszonej naturalizacji ze względu na osiągnięcia integracyjne.
Czytaj też:
Niemiecka służba ostrzega: Rosja chce przetestować NATOCzytaj też:
Szefowie MSW Polski i Niemiec wydali wspólne oświadczenie ws. migrantów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS