A A+ A++

Bundestag zniósł obowiązujący w Niemczech przez dekady zakaz oddawania krwi przez homoseksualnych mężczyzn. Niemieckie stowarzyszenie Aidshilfe podkreśla wielki postęp w tej sprawie, natomiast prawicowa partia AfD krytykuje tę decyzję – poinformował portal ZDF.

Jak przypomina ZDF, do niedawna obowiązywały przepisy surowo zabraniające oddawania krwi mężczyznom utrzymującym homoseksualne stosunki. Wprowadzona przez Bundestag poprawka mówi, że przy ocenianiu kandydata na dawcę krwi nie może podlegać ocenie jego orientacja seksualna, co wcześniej prowadziło do wykluczania i dyskryminacji.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami homoseksualiści mogą stać się dawcami krwi pod warunkiem, że utrzymywali abstynencję przez ostatnie cztery miesiące. „To dyskryminujące i medycznie nieuzasadnione” – skomentował Juergen Lenders, rzecznik FDP ds. polityki queer.

Nowa ustawa zobowiązuje Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy do wydania nowych wytycznych dotyczących krwiodawstwa. Całkowite wykluczenie z możliwości oddania krwi zniesiono także wobec osób biseksualnych i transpłciowych. Ponadto zniesione zostaną również ograniczenia wieku dla dawców krwi – będą mogły nimi zostać także osoby powyżej 60. roku życia, jeśli pozwoli im na to stan zdrowia.

Nowa regulacja dotycząca krwiodawstwa jest częścią umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP. „Rząd koalicyjny dostosowuje się teraz do realiów życia” – podkreślił Lenders w wypowiedzi dla ZDF. Krytycznie do nowych regulacji odnoszą się politycy AfD, uważając te decyzję za motywowaną „ideologicznie”.

Niemieckie Stowarzyszenie Lekarskie jest również sceptycznie nastawione do ustawy i opowiada się za modelem austriackim, gdzie obowiązuje zasada „trzy razy trzy”: każdy, kto uprawiał seks z trzema różnymi partnerami w ciągu ostatnich trzech miesięcy, nie może oddawać krwi przez okres trzech miesięcy, niezależnie od orientacji seksualnej.

Jak podkreśla ZDF, z zadowoleniem zmiany w przepisach przyjęło stowarzyszenie Aidshilfe, uważając, że oznacza to „kres ustawowej dyskryminacji homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn podczas oddawania krwi”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDni otwarte w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Augustowie (25.03)
Następny artykułDwie śmiertelne ofiary wypadków w Mazowieckiem. Poszukiwani świadkowie