A A+ A++

Prawo mówi, że ocena jakości środków do dezynfekcji należy do obowiązków podmiotów wprowadzających je do obrotu. Hurtownicy, detaliści, drogerie, sieci franczyzowe, a nawet pojedyncze sklepy sprzedające preparaty odkażające są odpowiedzialne za oferowane produkty i ich wpływ na bezpieczeństwo kupującego i środowiska. Za udostępnianie na rynku tej kategorii środków, których producent (lub dostawca zawartej w nim substancji czynnej) nie znajduje się w wykazie wskazanym w art. 95 rozporządzenia 528/2012, grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Będąc odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo klienta, dystrybutorzy muszą szczegółowo weryfikować dokumentację przedstawianą przez oferentów, w tym aktualne pozwolenie na obrót produktem biobójczym. Preparaty muszą być odpowiednio opakowane i oznakowane zgodnie z wymogami ustawowymi. Etykiety powinny zawierać informacje dotyczące zastosowania, sposobu użycia, składu, zagrożeń, środków ostrożności i pierwszej pomocy. Na opakowaniu należy też szukać nazwy podmiotu odpowiedzialnego i znaków CLP. Kluczową dostępną informacją musi być numer pozwolenia na obrót wydany przez Urząd Rejestracji Produktów Biobójczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Leczniczych.

„Sytuacja związana z pandemią wirusa SARS-Cov-2 pokazała, jak ważne jest stworzenie bezpiecznego, niezależnego od zagranicy, łańcucha dostaw środków do dezynfekcji po stronie producentów, dostawców surowców i sieci dystrybucji obsługujących handel detaliczny. Prowadząc działalność ściśle regulowaną przepisani dla wymagającego rynku profesjonalnego (szpitale), nauczyliśmy się współpracować z certyfikowanymi dostawcami oraz profesjonalnym kanałem sprzedaży. W ten sposób jesteśmy w stanie dostarczyć na rynek środki o jakości preparatów profesjonalnych, spełniające wymogi prawa, testowane i opisane w procedurach. Obecną sytuację traktujemy jako potencjalne zagrożenie dla naszych klientów oraz opinii o branży. Szkodliwe lub w najlepszym razie nieskuteczne produkty są we wszystkich sklepach. Sami, jako producent, możemy zagwarantować, że na jakość naszych produktów składają się wiedza, badania rozwojowe i procedury wypracowane przez lata we współpracy ze służbą zdrowia. Potwierdzeniem tego jest numer pozwolenia wydany przez URPBWMiPL” – komentuje Przemysław Śnieżyński, prezes zarządu Medisept.

Prawo o produktach biobójczych

Zapisy dotyczące odpowiedzialności karnej wg Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U.2018.2231): zgodnie z art. 45, 46 tejże ustawy podmiot udostępniający na rynku (producent, dystrybutor, sklep) produkt posiadający cechy biobójczego, który nie posiada pozwolenia na obrót lub prawidłowego oznakowania na etykiecie, podlega odpowiedzialności karnej włącznie z karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. Urz. UE L 167 z 27.06.2012, str. 1, z późn. zm.). 

Medisept Sp. z o.o. jest w 100% polskim producentem kompleksowych rozwiązań w zakresie higieny i dezynfekcji. Od 25 lat dostarcza produkty dla sektora profesjonalnego: służby zdrowia, przemysłu i firm sprzątających, a od niedawna oferuje produkty dla klienta detalicznego. W 2014 roku uruchomiła najnowocześniejszą w Polsce fabrykę i innowacyjne centrum badawcze w lubelskiej strefie ekonomicznej. Zarząd firmy stanowią prezes (farmaceuta) Przemysław Śnieżyński oraz wiceprezes (lekarz epidemiolog) Waldemar Ferschke. Więcej informacji na www.medisept.pl

KONTAKT:

Katarzyna Kisiel

e-mail: [email protected]

tel. 22 858 74 58 wew. 39

Paweł Czermak

e-mail: [email protected]

tel. kom. +48 501 359 198

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKot przywieziony przez studentkę do Belgii mógł zostać uśpiony. Sąd zdecydował, że będzie żył
Następny artykułLotto Plus: nowy milioner w Lublinie! Wygrana w Żabce w kolekturze na Węglinie to milion złotych