A A+ A++

Jak przypomina na łamach “Rzeczpospolitej” Paulina Szewioła, przepisy dają przedsiębiorcy uprawnienie do deklarowania podstawy wymiaru składek. Korzystają z takiej możliwości, by uzyskać optymalne dla siebie świadczenia. Tymczasem ZUS wielokrotnie obniżał podstawy wymiaru składek deklarowane w wyższych wysokościach, argumentując, iż są niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Na celowniku znalazły się szczególnie tzw. przedsiębiorcze matki, czyli kobiety, które krótko po założeniu działalności zachodziły w ciążę i korzystały ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

W jednej z takich spraw rozstrzygał w środę Sądu Najwyższy (sygn. akt III UZP 3/23). Jego orzeczenie jest niekorzystne dla ubezpieczonych. Uznano bowiem, że ZUS, nie negując tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy, gdy w początkowym okresie prowadzenia firmy ubezpieczony deklaruje podstawę, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach.

Co taki werdykt SN oznacza dla przedsiębiorczych matek? – Ponownie staniemy przed wielką niewiadomą – mówi “Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z WPiA UW. – W sentencji uchwały nie ograniczono jej znaczenia wyłącznie do składek należnych za okres sprzed 2016 r. Zresztą trudno doszukiwać się ustawowych podstaw takiego ograniczenia. Może to oznaczać, że ZUS rozpocznie kwestionowanie podstawy także za późniejszy okres – zrównując składki np. z osiąganym przychodem – twierdzi ekspert.

Jak podkr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlienci firmy Dr Smile proszą o pomoc i skarżą się na wady wywołane nakładkami. Ta wysyła im wezwania do zapłaty
Następny artykułJaką kurtkę motocyklową wybrać na początek przygody z jednośladem?