A A+ A++

O zaobserwowaniu niedźwiedzia w Jordanowie (pow. suski, woj. małopolskie) poinformował portal sucha24.pl.

Serwis podał, że “średniej wielkości” zwierzę zauważono w nocy z piątku na sobotę na ul. Nad Skawą.

Do sprawy odniosły się władze miasta, które zaapelowały o zachowanie rozwagi i szczególną ostrożność.

Jordanowski magistrat prosi mieszkańców o przypilnowanie zwierząt domowych oraz zabezpieczenie śmietników i kompostowników, które mogą zwabić niedźwiedzia.

Mieszkańcy proszeni są także o zgłaszanie pod numer alarmowy 112 przypadków pojawienia się niedźwiedzia w okolicy domów.

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Niektóre osobniki podchodzą do ludzkich siedzib w celu łatwego zdobycia pożywienia. Często wabią je pozostawiane resztki jedzenia lub owocujące drzewa. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

W Polsce ostoją niedźwiedzi są Bieszczady i Tatry. Ostatnio jednak zgłaszane są przypadki obecności niedźwiedzi w miastach. W Małopolsce niedźwiedzie były widziane m.in. w Nowym Sączu i Tarnowie.

Tatrzański Park Narodowy zaznacza, że spotkanie z niedźwiedziem powinno na ogół przebiec spokojnie, a drapieżnik powinien po prostu pójść w swoją stronę. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, dlatego warto wiedzieć, jak się zachować i co zrobić w przypadku spotkania ze zwierzęciem. Oto najważniejsze z zasad:

  • Zachowaj spokój, stań na ziemi i rozmawiaj spokojnie, aby niedźwiedź wiedział, że tam jesteś. Daj mu przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
  • Nie rób sobie selfie z misiem. Nie próbuj podchodzić, żeby zrobić niedźwiedziowi zdjęcie z bliższa.
  • Spraw, abyś wyglądał jak największy (na przykład stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).
  • Jeśli widzisz niedźwiedzia, zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego. Z pewnością nie podbiegałbyś do osoby na ulicy i nie przytulał się ani nie odskoczyłbyś z krzykiem.
  • Mów do niego w niskich tonach, krzyk lub nagły ruch może wywołać agresywne zachowanie. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
  • Nie uciekaj, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedzie mogą biec z prędkością konia wyścigowego. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta.
  • Wycofaj się spokojnie na odległość o długości boiska do piłki nożnej. Jeśli to niemożliwe, poczekaj, aż sobie odejdzie. Zawsze zostawiaj niedźwiedziowi drogę ucieczki.
  • Nie pozwalaj, aby miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci niedźwiedzia i pogorszy sytuację. Nie dajemy mu nic do jedzenia, ponieważ niedźwiedź szybko pochłonie przynętę i będzie chciał więcej!
  • Będąc w grupie, starajcie się zebrać razem, stańcie wysoko.
  • Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Należy unikać sytuacji takiej by niedźwiedzie, kojarzyły ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań między głodnymi niedźwiedziami i ludźmi.
Uwaga, niedźwiedź niedaleko Tarnowa. Zdjęcia z fotopułapki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSukces otwartej bety sprawił, że obiecujące survivalowe RPG z otwartym światem wyjdzie szybciej, niż zakładano. Soulmask przybliży mitologię majańską
Następny artykułRadio Jura w kuchni: Truskawki w sałatce? Pyszne i orzeźwiające