A A+ A++

W wieku 93 lat zmarł Lloyd Morrisett. Był twórcą Ulicy Sezamkowej, jednego z najpopularniejszych programów dla dzieci w historii.

Morrisett urodził się w 1929 roku w Oklahomie. Jego rodzina przeniosła się w 1929 roku do Nowego Jorku, kiedy ich rodzinny stan dotknęła katastrofa ekologiczna wywołana przez suszę i erozję gleb, a następnie do Kalifornii. W 1951 roku zdobył tytuł bakałarza filozofii i chciał zostać profesorem jak jego ojciec. Początkowo planował studiowanie chemii, ale ostatecznie stanęło na psychologii eksperymentalnej.

Pracując na uczelni, Morrisett dołączył do specjalizującej się w edukacji Fundacji Carnegie. Tam zajął się edukacją przedszkolną. Zauważył wtedy, że biedne dzieci mają większe problemy z nauką niż dzieci z bogatych domów. Próbował temu zaradzić, ale nie przynosiło to większych rezultatów. Przełom nastąpił w grudniu 1965 roku, kiedy zauważył, że jego 3-letnia córka Sarah zna na pamięć jingle z telewizyjnych reklam. Zainspirowany tym zaczął rozmawiać ze swoją znajomą, Joan Ganz Cooney, o wykorzystaniu telewizji i technik opracowanych przez agencje reklamowe do edukacji dzieci. Wspólnie napisali o tym raport i Morrisett przekonał ówczesnego komisarza edukacji Harolda Howe’a do przekazania na ten cel czterech milionów dolarów. Kolejne trzy przekazała fundacja Forda, a Carnegie dorzuciła milion.

Mając finansowanie, Morrisett i Cooney założyli organizację Children’s Television Workshop, która z kolei stworzyła Ulicę Sezamkową. Zaprosili też do współpracy lalkarza Jima Hensona. Henson stworzył w połowie lat pięćdziesiątych lalki, które nazwał Muppetami. Zadebiutowały w komediowym serialu Sam and Friends, pojawiały się także w reklamach i talk-showach, ale uznali, że trafią także do dzieci. Wkrótce potem stworzyli pierwszy odcinek Ulicy Sezamkowej – pierwszego programu dla dzieci, którego głównym celem była edukacja.

Ich program okazał się od początku gigantycznym sukcesem. Badanie z 1996 roku wykazało, że oglądało go 95% amerykańskich przedszkolaków. Do 2009 roku wyświetliły go też telewizje z ponad 140 państw, a w kilkunastu powstały lokalne odpowiedniki. Stworzono ponad 4,6 tysiąca odcinków tego programu, wygrał też 222 nagrody Emmy i 11 Grammy – najwięcej z wszystkich programów dla dzieci.

O śmierci Morrisetta poinformowała w mediach społecznościowych Sesame Workshop, jak obecnie nazywa się założona przez niego organizacja. Nie ujawniono bezpośredniej przyczyny. Miał 93 lata.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM

Fot. Joi, CC BY-SA 2.0

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDawid Gutek nowym dyrektorem Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Puławach
Następny artykułPolskie stoły “roślinnieją”, ale transformacja nie jest łatwa… Wyniki BADANIA