A A+ A++

W Krakowie zmarł Stanisław Dziedzic – historyk literatury, kulturoznawca, dyrektor Biblioteki Kraków, a wcześniej wieloletni dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformował Urząd Miasta Krakowa. ​Ostatnie dni spędził w szpitalu po zakażeniu koronawirusem.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał w mediach społecznościowych, że trudno opisać, jak wiele Kraków zawdzięcza Stanisławowi Dziedzicowi, który przez prawie dwie dekady był zaangażowany w najważniejsze przedsięwzięcia kulturalne w mieście oraz w narodziny i rozwój najważniejszych krakowskich instytucji, m.in. w utworzenie nowych oddziałów Muzeum Krakowa, MOCAK-u, nowych obiektów teatralnych, ośrodków i centrów kultury oraz rozwój Biblioteki Kraków.

W ostatnich miesiącach pracował nad “Wielką encyklopedią Krakowa” i nad utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków na terenie dzielnicy Wesoła.

“Zawsze mogłem na Niego liczyć i z wdzięcznością myślę o wszystkich Jego dokonaniach. Trudno mi się pogodzić z tą przedwczesną śmiercią” – podkreślił prezydent Majchrowski.

“Był człowiekiem renesansu”

Piotr Wasilewski, współpracownik Stanisława Dziedzica w Bibliotece Kraków powiedział, że był on człowiekiem renesansu. – Znał się na bardzo wielu rzeczach, poza literaturą polską także na historii sztuki sakralnej, którą się pasjonował. Wycieczki w jego towarzystwie, zwiedzanie zabytków było niezwykłym przeżyciem, bo często nawet gospodarze obiektów nie wiedzieli o nich tyle, co on – mówił Wasilewski. – To był mądry, rozsądny, szlachetny i otwarty człowiek – dodał.

Autor wielu książek o Krakowie i o historii literatury polskiej

Stanisław Dziedzic miał 67 lat. Urodził się 13 października 1953 r. w Dąbrowie. Ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia z zakresu zarządzania zasobami pracy na Akademii Ekonomicznej. Był doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Zawód dziennikarza łączył z pracą pedagogiczną. W latach 1998-2000 był wicedyrektorem Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2004 do 2016 – dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Od stycznia 2017 r. kierował Biblioteką Kraków. Był członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W latach 2000-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Radia Kraków SA, był także członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej SA (1999-2003).

Stanisław Dziedzic był autorem ponad tysiąca prac publikowanych na łamach gazet i periodyków, m.in. takich jak: “Student”, “Ruch Literacki”, “Dziennik Polski”, “Zeszyty Naukowe UJ”, “Zeszyty Naukowe KUL”, “Renowacje i Zabytki”, “Alma Mater”.

Był autorem lub współautorem wielu książek dotyczących historii literatury polskiej, fenomenu artystycznego i duchowego Krakowa, zarządzania kulturą oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Opracował w zakresie edytorskim i naukowym niepublikowane wcześniej młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły, Marii Dłuskiej, Mariana Niżyńskiego, a także liczne wybory wierszy znanych współczesnych krakowskich poetów, m.in. Józefa Barana, Adama Zie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja poszukuje właściciela znalezionego roweru
Następny artykuł100 tysięcy na mieszkanie od rządu. Nowy program mieszkaniowy w Polsce?