A A+ A++

Dziecięcy, niebieski pochód z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki przemaszerował ulicami miasta, niosąc przesłanie „nie zapomnij o mnie” – czyli nie zapominaj o przyrodzie, szanuj ją i dbaj o nią.

– To bardzo piękne święto, kolorowe. Przypomina również pana Andrzeja Zalewskiego, który w Programie 1 Polskiego Radia prowadził audycję bardzo popularną „Ekoradio”. Właśnie on był inicjatorem Święta Polskiej Niezapominajki. Święta, w którym pamiętamy o sobie, pamiętamy o przyrodzie i pamiętamy o naszej ziemi – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Przemarsz tradycyjnie zakończył się przed Ratuszem. Dzieci z polkowickich szkół i przedszkoli przywitał włodarz Polkowic. Najmłodsi polkowiczanie otrzymali nasionka roślin oraz ekologiczne, smaczne jabłka do zjedzenia.

– Co roku od kilku lat celebrujemy Święto Polskiej Niezapominajki, a jednocześnie świętujemy tą ideę niezapominania zarówno o naszej planecie, jak i o najbliższych – podkreśla Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Uśmiechnięte twarze dzieci i kwieciste rekwizyty zwróciły uwagę przechodniów. W taki sposób maluchy promowały działania proekologiczne.

-Trzeba pamiętać o przyrodzie. Można sprzątać, sadzić rośliny i nie można wyrywać roślin chronionych, bo niektórych jest mało – mówi Nina.

– Musimy chronić i dbać o tą przyrodę – podkreśla Kajetan.

Gminne, dwudniowe obchody pod patronatem burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego to także zajęcia warsztatowe, obserwacje mikroskopowe, pokazy doświadczeń naukowych, wspólne śpiewanie piosenek ekologicznych. Uczestnicy mieli okazję utrwalić sobie zasady segregacji odpadów.

– Obchody wiążą się z dbaniem o przyrodę, o środowisko i klimat – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. Odbywa się wiele ciekawych zajęć na temat klimatu, ogrodów deszczowych, domków na wodzie – dodaje.

Podczas warsztatów „Klimat się zmienia – czas łączyć pokolenia” udało się stworzyć grupy mieszane, które doskonale ze sobą współpracowały.

– Spotkanie miało za zadanie takie dwa najważniejsze aspekty. Przede wszystkim połączenie młodzieży i dzieci wraz z seniorami, które doskonale ze sobą współgrają. Drugie zadanie to było pokazanie, że nasz klimat, nasze powietrze i wszystko to, co nas otacza, to jest dla nas tak naprawdę podstawa istnienia – informuje Ewelina Turkiewicz, instruktorka warsztatów.

Poszanowanie miejscowej przyrody nie jest obce młodym polkowiczanom.

– Na zbiórkach poruszamy oczywiście takie tematy jak ekologia, bo środowisko jest dla nas ważne. To jest nasze środowisko, nasz las – podkreśla Oliwia, harcerka 14. Drużyny Starszoharcerskiej w Polkowicach.

– Często bierzemy udział w sprzątaniu świata i pomagamy, staramy się na tyle, ile możemy – mówi Maria z Ochotniczego Hufca Pracy w Polkowicach.

W ramach jednej z edycji tego święta, polkowickie rondo otrzymało nazwę Ronda Niezapominajki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany w Łaskarzewie. Po rondzie w dwóch kierunkach
Następny artykułCisza nocna w polskich przepisach. Co grozi za jej naruszenie? Wyjaśniamy