A A+ A++

Krzywa Wieża w Pizie, to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko we Włoszech, ale także na świecie. Została wybudowana w XII wieku, a rocznie odwiedza ją ponad 10 milionów turystów. Jednak nie jest to jedyna krzywa wieża we Włoszech. W tym mieście znajdują się aż dwie takie budowle! 

Powstały już w średniowieczu – do dzisiaj zostały tylko dwie

W Bolonii, około XII wieku wznoszono tzw. wieże mieszkalne. Były to bardzo wysokie, smukłe ceglane budowle, które powstawały jako konstrukcje obronne. Mimo swojej nazwy, rzadko kiedy były one zamieszkałe przez wzgląd na ciasnotę, która panowała w środku. Bogate rodziny przenosiły do nich swoje skarby, dokumenty rodowe, a także niezbędne zapasy, które można by wykorzystać w przypadku oblężenia miasta. Stały się one istnym świadectwem potęgi i zamożności rodu. Od XII do XIII wieku istniało od 80 do aż 180 takich wież. 

Choć do dziś przetrwało ok. 20, to najsłynniejsze są dwa budynki, które nazywane są Krzywymi Wieżami w Bolonii. Garisenda i Asinella, bo tak nazywają się wieże, stały się istnym symbolem miasta. Asinella jest najwyższą zachowaną wieżą, o wysokości aż 97 metrów. Obecnie wieże są odchylone o ponad 2 metry. 

Co jeszcze czeka cię w Bolonii?

Bolonia to bogate w atrakcje i zabytki miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Lot z Polski trwa tam ok. 2 godziny, a bilety możesz kupić nawet od 100 zł. Oto kilka miejsc, które koniecznie musisz tam odwiedzić:

  • Università di Bologna – uznawany jest za najstarszy uniwersytet na świecie;
  • Bazylika San Petronio – to imponująca katedra, która zachwyca rozmiarem i architekturą;
  • Piazza Maggiore;
  • Santuario di Madonna di San Luca – to malowniczo położony kościół, z którego rozpościera się piękny widok na miasto;
  • będąc w Bolonii nie możesz także zapomnieć o skosztowaniu Spaghetti bolognese.

Zobacz także: Ta woda odmładza o 10 lat. Tu kąpieli zażywała Kleopatra. Teraz w starożytnym basenie kąpią się turyści

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIX/1/2020 Rady Miejskiej w Mrągowie z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospod
Następny artykuł[Akt Prawny] Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIX/3/2020 Rady Miejskiej w Mrągowie z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodar