A A+ A++

Czytaj też: Rydzyk lansuje się na duchowego przywódcę anstyszczepionkowców

Kontrowersyjne zakupy Ministerstwa Zdrowia

Część kontrowersyjnych decyzji resortu zdrowia po marcu 2020 roku jest powszechnie znana. Pierwsza to zakup tysięcy chińskich maseczek z podrobionymi certyfikatami jakości. Dostarczył je znajomy ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Drugim skandalem była niezrealizowana transakcja zakupu respiratorów od handlarza bronią. Miała go rekomendować ministerstwu Agencja Wywiadu.

Raport szefa CBA pokazuje, że nadużycia mogły mieć znacznie większą skalę. Ministerstwo zdrowia dysponowało ogromnym budżetem, a procedury zakupowe w pandemii były nieprzejrzyste.

Jak pisze gazeta, do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynęły informacje o 152 złożonych ofertach, a sprawdzeniu poddano blisko 500 osób i podmiotów. „Najwięcej zgłoszeń odnotowano w okresie marzec–maj, w kolejnych miesiącach dynamika ta wyraźnie spadła. W ponad połowie przypadków wydano opinię negatywną lub wskazano na zastrzeżenia dotyczące bądź samego podmiotu, bądź złożonej oferty” – napisano w raporcie.

Kontrahenci Agencji Rezerw Materiałowych

CBA skontrolowała także firmy, które składały oferty Agencji Rezerw Materiałowych (dziś to Państwowa Agencja Rezerw Strategicznych). Agencja dostarczała wyposażenie do szpitali tymczasowych budowanych przez spółki Skarbu Państwa. Służby prześwietlały transakcje w grudniu 2020 roku na prośbę Michała Kuczmierowskiego, prezesa ARM.

W swoim raporcie CBA informuje, że „do końca roku weryfikacji poddano 45 kontrahentów, z których 4 zaopiniowano negatywnie, a wobec 10 kolejnych sformułowano zastrzeżenia (w jednym przypadku z uwagi na brak wystarczających informacji nie wyrażono opinii)”.

Bezkarność urzędników

Sprawdzanie zakupów przeprowadzonych na podstawie ustawy antycovidowej jest o tyle interesujące, że daje ona też gwarancję bezkarności urzędników. Widnieje w niej zapis, że nie popełnia przestępstwa nadużycia uprawnień lub deliktu dyscyplinarnego urzędnik, który nabywając towary lub usługi niezbędne do zwalczania COVID-19, „działa w interesie społecznym, zaś bez dopuszczenia się tych naruszeń nabycie tych towarów lub usług nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone”.

– Ten przepis, podobnie jak sama ustawa, działa do dziś. Kupiono dzięki niej bez przetargu w grudniu 2020 r. komputery dla Ministerstwa Zdrowia. Stan epidemii sprowadzono do absurdu – mówi „Rzeczpospolitej” Michał Szczerba, poseł KO, który od ponad roku bada ministerialne zakupy.

Według niego raport CBA pokazuje, że wiele podejrzanych firm „chciało wziąć udział w tych żniwach”. – Dla kilku firm otworzono szeroko drzwi do ministerstwa i spółek Skarbu Państwa. A służby zawiodły – ocenia Szczerba.

Lewe maseczki

Jak przypomina gazeta, w szczycie pandemii resort kupił 120 tys. maseczek dla szpitali za 5 mln złotych. Dostawcami byli trzej przedsiębiorcy bez doświadczenia w branży: pośrednicy nieruchomości, właściciel sieci aptek i producent chłodni oraz instruktor narciarski – znajomy ówczesnego ministra zdrowia, który dzięki kontaktom z bratem ministra złożył ministerstwu ofertę. Towar, który dostarczył okazał się bezużyteczny. Resort złożył zawiadomienie do prokuratury, ale sprawa odpowiedzialności urzędników została umorzona sprawę. Śledczy nadal badają wątek oszustwa.

Firma instruktora była weryfikowana przez CBA, które uznało, że istnieją poważne wątpliwości co do wiarygodności oferty, ale nie rekomendowało zerwania umowy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Polecamy: Dlaczego szczepienia idą w Polsce tak słabo? „W skali od zera do dziesięciu kampanię promującą oceniam na zero”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJadowniki oddały hołd powstańcom warszawskim / zdjęcia
Następny artykuł09-21 sierpnia: Wystawa „Świat starych zabawek” – Kłodzko