A A+ A++

Jesień na dobre rozgościła się w Polsce. Chociaż aura do tej pory nas rozpieszczała, już niebawem temperatury staną się o wiele niższe. Dlatego też warto już teraz rozpocząć przygotowania ogrodu do nadchodzącej zimy. W ich trakcie lepiej nie popełniać  niektórych błędów.

Nie popełniaj tych błędów przed zimą

Po pierwsze: niskie temperatury nie oznaczają, że przed zimą należy unikać podlewania. Wręcz przeciwnie: roślina, która nie otrzymuje odpowiedniej dawki wody, jest o wiele bardziej podatna na rozmaite uszkodzenia. W zimie rośliny tracą sporo wody, ponieważ ich system korzeniowy nie może pobierać z gleby wilgoci. Dlatego należy uzupełniać ściółkę wokół roślin. Zapobiegnie to zamarzaniu ziemi, utracie wody i ochroni korzenie przed przemarznięciem.

Dobrze też nie spieszyć się ze zbyt wczesnym okrywaniem roślin. Należy to zrobić wtedy, gdy temperatury będą już dość niskie. W przeciwnym razie roślina będzie kontynuowała wegetację, przez co osłabnie, zamiast szykować się do spoczynku. Musi ona przejść przez proces adaptacji do niższych temperatur, dlatego jeśli ochronimy ją zbyt wcześnie, zakłócimy go. Osłonę możemy zastosować, jeśli temperatura spadnie od -2 st. Celsjusza do -4 st. Celsjusza.

Zobacz również:

Zabezpieczenie roślin przed zimą. Tego unikaj

Zdarza się, że w ferworze prac zapominamy o ochronie podstawy i korzeni rośliny. Tu warto sięgnąć po różnego rodzaju materiały izolacyjne lub takie, które możemy kupić w sklepie ogrodniczym. Z listy na pewno lepiej wykreślić np. folię bąbelkową. Zamiast niej wybierzmy włókninę ogrodniczą, która jest materiałem przepuszczalnym. Bezpośrednie owinięcie folią sprawi, że końcówki pędów zaczną zamierać, a kora pękać.

Jednym ze sposobów na ochronę młodych pędów są gazety. Należy je umieścić po bokach rośliny i obsypać ziemią. To jednak czasowe rozwiązanie, które sprawdzi się podczas ujemnych temperatur. W przypadku odwilży tego typu zabezpieczenie dość szybko ulegnie zniszczeniu.

Lepiej unikać też zawiązywania gałęzi krzewów liściastych i zimozielonych sznurkiem, który może uszkadzać pędy. Idealnym zamiennikiem będzie gumka ogrodnicza. Do okrywania rośliny nie wybierajmy liści. Taka “przykrywka” tylko jej zaszkodzi: rozwój pleśni i innych chorób grzybowych gwarantowany. Liście sprawdzą się raczej w przypadku młodych drzewek czy krzewów. Najbezpieczniej jednak zabezpieczyć je słomą i otoczyć płótnem lub jutą.

Ogród należy odpowiednio przygotować do nadejścia zimy123RF/PICSEL

Tym najlepiej ochronisz roślinę w zimie

Czym jeszcze zabezpieczać roślinę na zimę? Stawiajmy przede wszystkim na przepuszczalne materiały, a nie folie czy inne sztuczne tworzywa, które spowodują przegrzanie rośliny i rozwój chorób grzybiczych. Tutaj sprawdzą się również:

  • Igliwie drzew iglastych – można je zastosować wokół roślin cebulowych lub niskich drzew,

  • Maty słomiane, siatka cieniująca,

  • Kaptury ochronne wykonane z agrowłókniny sprawdzą się idealnie w przypadku pojedynczych roślin,

  • Agrowłóknina biała zapewnia ochronę przed mrozem i swobodny dopływ powietrza. Roślinę należy owinąć dwa lub trzy razy, aby zwiększeniu uległa ochrona termiczna.

“Ewa gotuje”: Sałatka z buraków i paprykiPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAleż powrót. Maja Chwalińska pokazała moc!
Następny artykułŁukasz Guza: Dlaczego przedsiębiorcy czują, że rząd o nich zapomniał