A A+ A++

Jako Porozumienie odrzucamy alternatywę „weto albo śmierć” – powiedział dziś lider Porozumienia i wicepremier Jarosław Gowin. Chodzi o zapowiedziane przez Polskę i Węgry weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Warszawa i Budapeszt nie chcą zaakceptować powiązania wypłaty funduszy unijnych z regułą przestrzegania tzw. praworządności. 

Dziś na konferencji prasowej w Sejmie, w przededniu szczytu Rady Europejskiej Gowin podkreślił, że weto w opinii Porozumienia jest „ostateczną ostatecznością”. Przytoczył też słowa premiera Węgier o tym, że kraje członkowskie są coraz bliżej do wypracowania wspólnego kompromisu. Gowin podkreślił, że jego ugrupowanie poparło działania szefa rządu i udzieliło pełnego mandatu do negocjowania porozumienia w imieniu Polski.

W dzisiejszej konferencji brał udział również poseł z Sokólszczyzny – Mieczysław Baszko.

Przypomnijmy, wczoraj premier Węgier spotkał się w Warszawie m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierami Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem oraz ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, liderami ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił później o tym, że „Polska i Węgry podtrzymują swoje stanowisko dotyczące konieczności rozdzielenia kwestii związanych z oceną praworządności od kwestii związanej z oceną unijnego budżetu”. Dodał też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej „jest szansa na to, żeby dojść do porozumienia, (…) natomiast siłą rzeczy porozumienia potrzebna jest zgoda obu stron”.

Dziś w mediach pojawiła się informacja o kompromisowym rozwiązaniu, które miałoby zostać przyjęte na jutrzejszym szczycie przywódców UE.

„Polegałoby to na określeniu „wytycznych” do rozporządzenia o mechanizmie praworządnościowym. Mają zawierać swoistą „instrukcję obsługi”, „terminarz” wchodzenia w życie oraz tzw. hamulec bezpieczeństwa” – podał portal rmf24.pl.

(or)

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPandemia ścięła emisje, ale to wciąż za mało
Następny artykułGłośny wydech ratuje życie? Naukowcy sprawdzili popularny mit