Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy stwierdziła nieważność uchwały podjętej przez kcyńskich radnych miejskich 11 stycznia br. Dokument obniżał stawki podatkowe od środków transportu od lutego do grudnia.
11 stycznia podczas sesji kcyńscy radni pozytywnie zaopiniowali propozycję pełniącego obowiązki burmistrza Wojciecha Niemczyka. Ten zaproponował obniżenie opłat za posiadanie i korzystanie ze środków transportu. Tym samym gmina mogłaby szczycić się najniższym w Polsce podatkiem od środków transportowych. Uchwałę pod względem prawnym zbadała bydgoska Regionalna Izba Obrachunkowa. Stwierdziła jej nieważność, więc Kcynia przynajmniej na razie nie zostanie rajem podatkowym dla inwestorów.
Zgodnie z konstytucją, aby uchwała weszła w życie powinna być ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tak się stało 18 stycznia. Wszystko byłoby w porządku, gdyby projektodawca zaplanował wejście w życie 2 lutego, a nie 1. Okazuje się, że zabrakło jednego dnia, aby kontrolerzy izby obrachunkowej nie oprotestowali uchwały.
Uzasadniając negatywną opinię o uchwale kolegium poinformowało, że stawki poprzedzające rok podatkowy obowiązują wtedy, gdy radni ich nie zmienią do 31 grudnia poprzedniego roku. Radni w Kcyni tego nie uczynili zatem w bieżącym roku muszą obowiązywać ubiegłoroczne, czyli wyższe. Ponadto nie podjęli oni uchwały w kwestii określenia stawek podatku od środków transportu na 2023 rok. Opłaty za poprzedni rok ustaliła zatem uchwała z 2021 roku, którą kontrolerzy izby obrachunkowej ocenili jako podjętą bez naruszenia prawa. Stąd nadal obowiązuje.
– Nie zamierzamy teraz przygotowywać żadnej uchwały dotyczącej stawek podatku od środków transportowych – powiedział pełniący funkcję burmistrza Kcyni Rafał Heftowicz. – Oczywiście w drugiej połowie października rozpoczną się prace związane z ustaleniem wysokości podatków na nadchodzący rok. Wtedy będziemy dyskutować.
Projekt uchwały budził mieszane uczucia podczas nadzwyczajnej styczniowej sesji to znaczy wtedy, kiedy była omawiana. Pełniący obowiązki burmistrza Wojciech Niemczyk w optymistycznym scenariuszu zasugerował zyski budżetowe w granicach 2.000.000 zł rocznie. Sceptycznie ocenił pomysł projektodawcy przewodniczący rady Jan Kurant. Ten wziął pod uwagę możliwość poniesienia strat w przypadku nie pojawienia się potencjalnych inwestorów. Ponadto wzrost wskaźnika przeliczającego podatkowe wpływy na jednego mieszkańca gminy Kcynia (obecnie wynosi 1.373.40 zł) zmniejszy subwencję dla samorządu. Jan Kurant zasugerował stworzenie nierównej konkurencji dla ościennych gmin. Jego zdaniem nie jest to uczciwe chociaż przyznał, że pieniądz nie śmierdzi. W efekcie dyskusji za podjęciem uchwały zagłosowało siedmiu rajców (Dorota Czerwińska, Tadeusz Lepper, Mirosław Pezacki, Mateusz Stachowiak, Tomasz Świerc, Ewa Tomaszek, Monika Wołyńska, Magdalena Wyczańska-Jabłkowska). Wstrzymali się: Ryszard Korbal, Jan Kurant, Urszula Stachowiak, Zbigniew Witczak i Alicja Woźniak. Elwira Florek oraz Łukasz Szczepański tego dnia byli nieobecni.
Cezary Kucharski
Kcynia rajem podatkowym – Rada Miejska uchwaliła jedne z najniższych podatków od środków transportowych w całej Polsce
Aktualizacja: 22/02/2024 12:17
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS