A A+ A++

Według Narodowego Funduszu Zdrowia pacjent powinien mieć możliwość umówienia wizyty od razu podczas pierwszego kontaktu. Nie powinno być sytuacji, w których pacjent zostaje skierowany do próby rejestracji w późniejszym terminie.

NFZ zaznacza też, że placówki podstawowej opieki mają obowiązek umożliwić rejestrację pacjentów osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.

80 proc. pieniędzy NFZ płynie do 20 proc. pacjentów

Rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska przekazała PAP w poniedziałek, że w centrali NFZ od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń. Najczęściej pacjenci skarżyli się na trudności w zarejestrowaniu się do lekarza POZ i AOS (Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej) czy brak kontaktu z placówką.

NFZ przypomina, że pacjent na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może zapisać się w godzinach pracy placówki osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej. Przychodnia – jak podkreśla Fundusz – jest zobowiązana umożliwić rejestrację pacjentów w wyżej wymienionych formach.

“Pacjenci muszą mieć zapewnioną realną możliwość zapisania się do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskania od niego porady. Nie jest to dobra wola przychodni, a obowiązujące przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej” – wskazała rzeczniczka, cytowana w informacji prasowej.

Świadczenia powinny być udzielane pacjentom przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w możliwie najkrótszym terminie. W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta świadczenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest udzielane w dniu zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem pracy placówki. W innych przypadkach świadczenia lekarza rodzinnego są udzielane w terminie uzgodnionym z pacjentem.

“Sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia kolejnej próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca. Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania wizyty porady już przy pierwszym kontakcie” – zaznacza rzeczniczka NFZ.

W każdej sytuacji, w której pacjent ma problem z uzyskaniem pomocy medycznej może zwrócić się do swojego oddziału wojewódzkiego NFZ albo zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii NFZ 800 190 590. Każdy taki sygnał – jak zapewnia Fundusz – jest szczegółowo wyjaśniany.

Polskie Zdrowie 2.0: jakie obszary są kluczowe dla poprawy systemu ochrony zdrowia?
Polskie Zdrowie 2.0: jakie obszary są kluczowe dla poprawy systemu ochrony zdrowia?

W Centrali NFZ od początku roku rozpatrzono 150 skarg dotyczących trudności w dostępie do świadczeń.

“Narodowy Fundusz Zdrowia reaguje na wszystkie sygnały ze strony pacjentów dotyczące ograniczenia dostępności do świadczeń. Każdą sprawę wyjaśniamy indywidualnie. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości placówka medyczna jest zobowiązana do realizacji umów zgodnie z przepisami” – podkreśliła Beata Kopczyńska. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEdyta Górniak już tego nie ukrywa. Po wielu latach wyznała gorzką prawdę o byłym partnerze
Następny artykułNowy niskopodłogowy tramwaj wyjechał na tory. “Wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań” (ZDJĘCIA)