A A+ A++

– NCBR informuje:

Maszyna zrodzona z pasji

Trzech wynalazców – pasjonatów wraz z zespołem skorzystało z możliwości, jakie daje program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, i skonstruowało maszynę do zbierania skał i kamieni z pól uprawnych. 800 tysięcy złotych dofinansowania z Funduszy Europejskich z NCBR oraz 200 tysięcy złotych od inwestorów prywatnych pomogło innowatorom z powodzeniem wprowadzić urządzenie na rynek.

Opłaca(l)ne ryzyko

BRIdge Alfa skierowany jest do pomysłów znajdujących się w fazie seed, gdzie ryzyko niepowodzenia inwestycyjnego jest największe, ale można je zweryfikować relatywnie niedużym kosztem. Za pośrednictwem wehikułów inwestycyjnych – funduszy BRIdge Alfa – są selekcjonowane pomysły o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. Wchodzą na rynek dzięki zapewnieniu przejścia przez fazę proof of principle i proof of concept. Zespoły projektowe i młode spółki technologiczne, które mają pomysł na innowację produktową lub procesową i potrzebują środków na jego sfinansowanie mogą liczyć na wsparcie w wysokości ok 1 mln zł. 80% tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z NCBR z Funduszy Europejskich.

– Niewątpliwą zaletą programu jest brak ograniczeń tematycznych i atrakcyjne dofinansowanie. Ograniczamy ryzyko zarówno po stronie twórców technologii, jak i inwestorów prywatnych. Zwiększamy tym samym szanse na rozwój ciekawych projektów, którym ciężko jest pozyskać finansowanie ze względu na brak dojrzałości technologicznej i biznesowej. Inwestowanie w innowacje się opłaca, czego dowodzą pierwsze, kończące się sukcesem projekty naszych grantobiorców – mówi Włodzimierz Kuc, dyrektor Działu Inwestycji B+R NCBR.

Rola innowatora

Pomysłodawcy urządzenia trzy lata temu dostrzegli, że na rynku brakuje wydajnego i skutecznego urządzenia do usuwania kamieni z pól, których obecność utrudnia proces uprawy roślin: siew, zabiegi pielęgnacyjne. Chcieli zagospodarować tę niszę. Uwierzył w nich działający w ramach BRIdge Alfa fundusz AgriTech Hub i w 2019 roku powołana dwa lata wcześniej spółka Usarya Polska rozpoczęła realizację projektu „USARYA – Prace badawcze i rozwojowe związane z opracowaniem innowacyjnego urządzenia rolniczego, automatyzującego proces zbierania skał i kamieni z pól uprawnych”. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich zrodzony z pasji pomysł przekuto w autorskie rozwiązanie – Maszynę do zbierania kamieni SC 100. Malowane na biało-czerwono – to znak rozpoznawczy Usaryii – urządzenie wyróżnia szeroka, efektywna powierzchnia zbierająca i system czyszczenia i załadunku kamienia, umożliwiający odsprzedaż kruszywa. Posiada przy tym całkowicie zautomatyzowany system przygotowania do pracy.

– Nasze rozwiązanie to innowacja na kołach. Jesteśmy dumni, że Husarya zyskała tak duże zainteresowanie i co najważniejsze spełnia potrzeby swoich odbiorców. Jednocześnie dumą napawa nas fakt, że znalazły się firmy, które nam zaufały i zainwestowały w nasz projekt. Na kanwie tego właśnie zaufania zbudowana została współpraca, która, mamy nadzieję, przetrwa lata – podkreśla prof. Marcin Gołębiewski, członek Zarządu Usarya Polska Sp. z o.o.

Sukces i apetyt na więcej

Ponad 10-tonowa maszyna, którą twórcy pieszczotliwie nazywają swoim pierwszym dzieckiem, została już doceniona przez przedstawicieli branży. Stworzone przez mazowiecki startup rozwiązanie otrzymało m.in. złoty medal podczas targów Agrotech 2019 r. i zdobyło Grand Prix w kategorii „Premiery” targów Polagra 2020 r. Co jednak najważniejsze, jest już dostępnym w sprzedaży produktem, a Usarya, nie posiadając jeszcze nawet działu sprzedaży, może się już pochwalić klientami w kraju i zagranicą. Póki co nowatorska maszyna trafiła do 10 klientów. Startup ma jednak apetyt na więcej i już myśli o nowych projektach, które planuje finansować także przy wsparciu z Funduszy Europejskich. Pomysłodawcy i twórcy technologii, którzy również chcieliby rozwinąć skrzydła i pójść w ślady tego i ponad 400 innych startupów mogą jeszcze starać się o finansowanie z BRIdge Alfa. Informacje o zasadach udziału w programie i działających na rynku funduszach są dostępne na stronie NCBR: https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/bridge-alfa/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiczba nowych zakażeń koronawirusem rośnie, a rząd zapewnia, że jesteśmy bezpieczni
Następny artykułOd piątku w żółtej strefie!