A A+ A++

W piątek (22 maja) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało o ogłoszeniu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej konkursu na skalowanie innowacji społecznej: „Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD”.

Celem konkursu jest wsparcie studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) studiujących na polskich uczelniach. Konkurs jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Analizy przeprowadzone przez autorów innowacji wskazują, że zakres wsparcia neuronietypowych studentów na uczelniach jest zróżnicowany. Nawet jednak przy dość bogatym wachlarzu form wsparcia, osoby z ASD w niewielkim stopniu korzystają z tego, co jest im oferowane. Powodem tego jest w szczególności obawa przed stygmatyzacją czy trudności w pozyskaniu informacji w sposób dyskretny i dostępny.

Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest pomoc w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, którą studentom zaoferują ich asystenci – osoby zaufane i posiadające odpowiednie kompetencje. Zadaniem asystentów będzie udzielenie wsparcia dostosowanego do konkretnych potrzeb wynikających ze specyfiki określonego studenta oraz sytuacji, w której się on znajduje.

Konkurs przez MFiPR ma na celu zwiększenie zasięgu wykorzystania w praktyce innowacji społecznej „Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD” poprzez dotarcie z tą innowacją do jak największej liczby uczelni oraz studentów z ASD. Innowacja ma być wdrożona w co najmniej 40 uczelniach w Polsce, na których kształcą się studenci z niepełnosprawnością. Istotą skalowania jest zapewnienie trwałego wdrożenia innowacji do praktyki uczelni zaangażowanych do projektu.

Alokacja na konkurs wynosi ponad 1,7 mln zł. Prowadzony online nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do 31 lipca 2020 roku, do godz. 15.00

Więcej: ncbr.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułOtoka-Frąckiewicz: Opozycja to kompletni nieudacznicy
Następny artykułByło trzech, jest dwóch. Prof. Ryszard Maciejewski skreślony z listy kandydatów na rektora Uniwersytetu Medycznego