A A+ A++

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli projekt, którego wyniki pozwolą na koordynację opieki psychiatrycznej i diabetologicznej. Jak przekazała Agencja Badań Medycznych, usprawni to postępowanie z dziećmi z cukrzycą typu 1 i nierozpoznanym dotąd ADHD.

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Jej głównym objawem jest hiperglikemia, czyli duża ilość glukozy we krwi. Proces autoimmunologiczny prowadzi do wyniszczenia komórek odpowiadających za produkcję insuliny, czego efektem jest utrata zdolności do jej wydzielania. Nieprawidłowa kontrola cukrzycy powoduje zaburzenie czynności i niewydolność narządów. Najgroźniejsze powikłania cukrzycy to: nefropatia (uszkodzenia nerek), neuropatia cukrzycowa (zaburzenia czucia i osłabienie mięśni), retinopatia (uszkodzenia narządu wzroku). Prowadzą one do rozwoju groźnych chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i udarów mózgu. 

Cukrzyca typu 1 (T1D) to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych rozpoznawanych u dzieci i młodzieży. Na typ 1 choruje ponad 90 proc. cukrzycowych pacjentów pediatrycznych – przekazała Agencja Badań Medycznych.

Agencja przekazała także informacje o jednoczesnym występowaniu cukrzycy i ADHD. Wyjaśniła, że wiele dzieci z ADHD cierpi na towarzyszące choroby przewlekłe, w tym właśnie cukrzycę. Takie współistnienie upośledza kontrolę metaboliczną, zwiększa ryzyko ostrych powikłań cukrzycy, hospitalizacji, a także odległych powikłań przewlekłych. Współistniejące z cukrzycą ADHD, często pozostaje niezauważone.

ABM zapowiedziała projekt LAMAinDiab, którego celem jest zidentyfikowanie dzieci z cukrzycą typu 1 i wcześniej nierozpoznanym ADHD. W badaniu wezmą udział dzieci w wieku od 10 do 17 lat.

“W ramach badania zoptymalizowana zostanie terapia ADHD u ok. 150 pacjentów z ADHD i T1D. Ich rodzice otrzymają dostęp do warsztatów opartych na treningu behawioralnym. Badanie kliniczne oceni również bezpieczeństwo i skuteczność dwóch leków w terapii ADHD: metylfenidatu i lisdeksamfetaminy. Pierwszy  jest refundowanym lekiem w leczeniu ADHD u dzieci, drugi natomiast nową cząsteczką, niedostępną na polskim rynku. Proponowane badanie zwiększy zatem dostępność do tego innowacyjnego preparatu dla pacjentów w Polsce” – wyjaśniła dr hab. n. med. Agnieszka Butwicka, główna badaczka projektu.

Realizacja projektu pozwoli na koordynację opieki diabetologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, a wyniki badania będą stanowić podstawę do stworzenia algorytmów postępowania w psychiatrii konsultacyjnej i codziennej, ambulatoryjnej opiece nad dziećmi z ADHD i cukrzycą typu 1.

Polecamy także:

Polscy naukowcy dokonali przełomu w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca: wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Naukowcy pracują nad poprawą leczenia cukrzycy u dzieci z ADHD. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert Myslovitz!
Następny artykułAwans Politechniki Częstochowskiej w ogólnym rankingu uczelni akademickich