A A+ A++

Data dodania: 2015-03-30 (11:19) Informacja prasowa

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Sposobów jest wiele: pożyczka, karta kredytowa, kredyt gotówkowy. Jak racjonalnie korzystać z tego typu ofert? Zanim zdecydujemy się na jedną z nich, warto poznać kilka podstawowych zasad współpracy z instytucjami finansowymi.

Analizuj, uważnie czytaj i pytaj

Decyzja o każdym, nawet najmniejszym kredycie gotówkowym, powinna być gruntowanie przemyślana. Po pierwsze warto przeanalizować naszą bieżącą sytuację finansową. Jeśli obecne wydatki pochłaniają prawie całkowicie nasze dochody, a co gorsza je przewyższają, powinniśmy zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Należy także wziąć pod uwagę, że nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie – szczególnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. Nasze dochody mogą wzrosnąć, ale mogą się też obniżyć. Dodatkowo musimy liczyć się ze zmianą poziomu stóp procentowych, czy kursów walut.

Przed zaciągnięciem zobowiązania warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na co planujemy wziąć kredyt – czy jest to niezbędna potrzeba jak np. remont mieszkania lub naprawa auta, czy też typowa zachcianka, bez której możemy się obejść. Oczywiście nie musimy rezygnować z naszych pragnień, ale jeśli chcemy je kupić za „cudze” pieniądze, warto przemyśleć tę decyzję.
Przed podpisaniem umowy kredytowej z bankiem, przeczytajmy ją uważnie, przeanalizujmy wszystkie jej warunki (szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszystkie „gwiazdki” i to, co jest napisane małym drukiem). Jeśli przy czytaniu umowy pojawią się jakieś wątpliwości – zawsze należy poprosić doradcę o ich wyjaśnienie. Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możemy zrobić, jest podpisanie umowy bez jej uprzedniego przeczytania i zrozumienia. Przy zaciąganiu kredytu warto też sprawdzić, czy w przypadku wystąpienia problemów w jego spłacie bank proponuje jakieś opcje pomocnicze np. wakacje kredytowe lub kredyt konsolidacyjny.

A może pożyczka lub karta kredytowa?

Na mniejsze lub nagłe wydatki, Polacy stosunkowo często decydują się wziąć pożyczkę gotówkową lub korzystają z kart kredytowych. Przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą należy jednak porównać oferty: marżę, oprocentowanie, wysokość kosztów dodatkowych. Warto też sprawdzić zapisy dotyczące warunków, na jakich może nastąpić zmiana wysokości oprocentowania, z jakimi opłatami musimy liczyć się w przypadku szybszej spłaty. Płacąc kartą kredytową musimy pamiętać, że w przypadku braku spłaty w terminie naliczone zostaną odsetki.

Ubezpieczenia dobrowolne

Ubezpieczenia możemy podzielić na dwie grupy: obowiązkowe (m.in. zdrowotne, OC jeśli posiadamy samochód, ubezpieczenie mieszkania w przypadku finansowania go kredytem) i dobrowolne. Ubezpieczenia z tej drugiej grupy – jak sama nazwa wskazuje – możemy, ale nie musimy zawierać. Jak podają sami ubezpieczyciele i niezależne analizy, branża ubezpieczeniowa wciąż rośnie w siłę, a Polacy bardzo chętnie ubezpieczają się niemalże od wszystkiego. Jak wynika z analiz Grupy Casus Finanse, z roku na rok do obsługi trafia coraz więcej wierzytelności ubezpieczeniowych. Wzrost wynikający z danych firmy zarządzającej wierzytelnościami może być jednak spowodowany zwiększającą się otwartością ubezpieczycieli na oddanie w zewnętrzne zarządzanie nieterminowo spłacanych składek. Rośnie jednak także średnia kwota zadłużenia Polaków w obszarze ubezpieczeń. Oznacza to, że chętniej sięgamy po oferty firm ubezpieczeniowych, ale jednocześnie mamy coraz większe problemy z ich regularną spłatą. Według danych Grupy Casus Finanse osoby, które zaciągają zobowiązanie w postaci ubezpieczenia, najczęściej przestają je opłacać od trzeciej raty. Dodatkowo w 2014 r. widoczna była tendencja, że wiele osób wyłamywało się już po pierwszej opłaconej racie, co dotyczyło zarówno ubezpieczeń obowiązkowych, jak i tych dobrowolnie podejmowanych.

Nie unikaj kontaktu z firmą zarządzającą należnościami

Jeśli jednak nie uchroniliśmy się przed błędnym oszacowaniem naszej zdolności kredytowej i mamy problem ze spłatą nierozważnie zaciągniętych zobowiązań, w naszym interesie jest nawiązanie kontaktu z firmą zarządzającą należnościami, do której trafiły nasze niespłacone raty. Zamiast uciekać od rozmów z negocjatorem, lepiej podjąć dialog i to możliwie jak najszybciej. Istnieje wówczas możliwość wnioskowania np. o wydłużenie terminu płatności, rozłożenie zobowiązania na raty, a także odstąpienie od dochodzenia części zobowiązania. Osoba ze zobowiązaniem dłużnym powinna wiedzieć, że zarówno ona, jak i jej rozmówca z firmy zarządzającej wierzytelnościami mają wspólny cel – doprowadzić do ugody.

Źródło: Casus Finance

Tak słabych lokat jeszcze nie było

2020-01-05 Analizy rynkowe

106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.

Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe

2016-06-13 Analiza Expander

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.

Bezpłatna księgowość i 900 zł zwrotu w mBank

2016-02-11 Informacja prasowa

Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

2016-01-04 Komentarz Lions Bank

W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.

W nowym roku opóźnienie w spłacie raty może kosztować więcej

2015-12-30 Komentarz Expandera

Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.

Bezpiecznie(j) jak w banku?

2015-03-26 Informacja prasowa

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.

Kredyt w CHF – co można zrobić z wysoką ratą?

2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy

„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.

Coraz łatwiej o kredyty dla przedsiębiorców

2015-01-07 Poradnik kredytobiorcy

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób – dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.
2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.

Konto dla studenta – jak wybrać najlepszą ofertę?

2014-10-07 Poradnik konsumenta

Jednym z pierwszych kroków na drodze ku samodzielności każdego młodego człowieka jest założenie konta w banku. Obecnie praktycznie każdy bank oferuje specjalne warunki dla studenta. Eksperci z portalu Zafinansowani.pl analizują wszystkie „za” i „przeciw”, by wybrać konto, które najlepiej pomoże zarządzać studenckim budżetem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiesamowite miejsca, których dawno nie dotknęła ludzka ręka
Następny artykułJames May też kiedyś wyleciał z pracy – mniej znana historia jego trollowania