Turyści mogą kojarzyć to miejsce jako dzikie kąpielisko. W rzeczywistości jest to jednak zbiór zalewisk, które powstały w dawnym wyrobisku kopalni piasku Zakładów Górniczo-Hutniczych “Bolesław” w Bukownie. Niedawno doszło tam do osunięcia brzegu.
Część “Pojezierza Olkuskiego” runęła do wody. Teraz widać tam specyficzne “klify”
Pod koniec sierpnia niemal cała zachodnia strona brzegu tzw. Pojezierza Olkuskiego zarwała się i spadła do wody, tworząc kilkumetrowe osuwiska. Specjaliści w ostatnich miesiącach zaznaczali, że tamtejsze skarpy są nieustannie podmywane, co może finalnie doprowadzić do osunięcia. Co ciekawe, zapadnięcie spowodowało również powstanie kilkumetrowych “klifów” oraz fali “tsunami” na jeziorze.
Fala parę razy nawracała, odbijając się od przeciwległych brzegów
– donosi Olkusz.tv na Facebooku.
Już wcześniej dochodziło tam do podobnych osunięć, jednak nigdy na taką skalę. Niemal 400 m brzegu runęło. W lipcu tego roku utworzyły się dwa duże osuwiska, które zabrały do wody nie tylko ziemię i piasek, lecz także dziesiątki rosnących tam drzew.
Jak powstaje zalewisko? Lepiej się tam zapuszczać w te rejony
Pojezierzem Olkuskim nazywane jest formujące się zalewisko pogórnicze w Małopolsce. Kilka zbiorników w przyszłości może się połączyć w ogromną całość, jeśli poziom wody się wyrówna. Akweny robią na przyjezdnych wrażenie między innymi kolorem wody, który zachęca do wypoczynku nad brzegiem.
Należy jednak wiedzieć, że wstęp na teren zalewisk jest całkowicie zabroniony, a na miejscu znajduje się wiele tabliczek informacyjnych z prośbą, by nie wchodzić do wody. Ignorowanie zakazu w celach rekreacyjnych może prowadzić nie tylko do implikacji prawnych, ale i zdrowotnych.
Objęcie zakazem terenów byłych piaskowni związane jest z podnoszeniem się poziomu wody na obszarze leja depresji, gdzie mogą wystąpić zapadliska w związku z zaprzestaniem pompowania wody z kopalni ‘Olkusz-Pomorzany’
– czytamy w komunikacie opublikowanym w maju na stronie gminy Bolesław.
Dodatkowo ukształtowanie terenów piaskowni oraz ich lokalizacja powodują, iż dotarcie do osób poszkodowanych i prowadzenie działań ratowniczych przez służby może być utrudnione
– ostrzegają lokalne władze. Warto dostosować się do opisanych zaleceń, tak by uniknąć przykrych konsekwencji. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS