A A+ A++

„Natura i abstrakcja” w łowickim muzeum

25 maja 2020

Muzeum w Łowiczu o oglądania wystawy pt. „Natura i abstrakcja w twórczości Zenony Klepaczki – Joanny Grabowskiej – Alicji Wolskiej”. Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem trzech artystek, które łączą ze sobą nie tylko więzy pokrewieństwa i skierniewickie korzenie, ale również pasja artystyczna, która zaważyła na ich życiu.

Na wystawie ścierają się i zarazem uzupełniają, motywy zaczerpnięte z natury z czystą abstrakcją, świat fantastyczny, nieco bajkowy, z formami inspirowanymi wytworami przyrody. Wystawa jest również prezentacją różnych technik artystycznych – obok rzeźb ceramicznych zobaczymy rzeźby z korzeni i kory, a pracom malarskim w technice olejnej czy akrylowej towarzyszy malarstwo na jedwabiu.

Wystawa prezentowana będzie do 28 czerwca 2020 r.

Zenona Klepaczka
Pochodzi ze Skierniewic. Pasję malarską przejawiała już w dzieciństwie, kiedy zaczęła malować kwiaty i pejzaże. Ukończyła Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie o profilu grafiki. Oprócz malarstwa interesowała ją rzeźba i architektura. W latach 60-tych pracowała jako dekorator, instruktor artystyczny w Powiatowym Domu Kultury w Skierniewicach, gdzie projektowała scenografie dla zespołów teatralnych oraz estradowych. Po odejściu na emeryturę odkryła w sobie nową pasję – zaczęła tworzyć rzeźby z kory topolowej i korzeni m.in. jałowca. Uczestniczyła w wielu plenerach oraz wystawach. Zarówno jej rzeźby, jak i obrazy mają charakter symboliczno-fantastyczny.

Joanna Grabowska
Obecnie mieszka w Łebie. W 2015 r. otworzyła tam własną pracownię plastyczną. Zajmuje się malarstwem oraz ceramiką dekoracyjną i rzeźbą ceramiczną. Do tej pory pogłębia wiedzę ceramiczną na różnorodnych kursach, m.in. ukończyła 3-stopniowe warsztaty ceramiczne w Akademii Łucznica (Ceramika w edukacji artystycznej i terapii), brała także udział w warsztatach twórców ludowych m. in. na Kaszubach (pracownia garncarska Karola Necla, istniejąca od 10 pokoleń w Chmielnie) i w Lublinie (pracownia garncarska Piotra Skiby w Jadwisinie). Wystawiała swoje prace m.in. w Łebie, Słupsku, Gdyni, Lęborku. Brała udział w festiwalu rękodzieła “Kaszubskie Kamino”, gdzie dwukrotnie została nagrodzona za produkt regionalny (2013, 2014) oraz w XVI Konkursie Sztuki i Rękodzieła w Słupsku, zorganizowanym przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (2013). Inspiracji do swoich prac poszukuje najczęściej w tworach natury.

Alicja Wolska
Obecnie mieszka w Żaganiu. Od najmłodszych lat miłośniczka kultury i tradycji łowickich, W 1976 roku ukończyła studia ekonomiczne (kierunek – ekonometria) na Uniwersytecie Łódzkim. Wiele lat pracy poświęciła finansom, bankowości i zarządzaniu. W 2012 roku ukończyła studia artystyczne w zakresie malarstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od tego czasu kontynuuje przygodę z malarstwem. W swoich pracach stosuje różne techniki (akryl, pastel, akwarela, olej, batik). Zdobyte doświadczenia wykorzystuje w tworzeniu technik własnych. Tematyka jej prac krąży przede wszystkim wokół przyrody i form abstrakcyjnych. Zwłaszcza w kompozycjach abstrakcyjnych korzysta ze zdobytych doświadczeń życiowych, często w pozornie nie związanych ze sobą formach przedstawia emocje, wspomnienia czy chwilowe nastroje. Uczestniczyła w wielu sympozjach i warsztatach. Wystawiała swe prace indywidualnie i jako uczestniczka wystaw zbiorowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułModel EZRA – opieka środowiskowa w leczeniu zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego
Następny artykułPowiat Oświęcim: AKTUALIZACJA. 1176 zakażonych koronawirusem w Małopolsce. Kolejny przypadek w naszym powiecie. Stan na 24 maja (wieczór)