A A+ A++

NATO opracowuje plany stałej obecności wojskowej na swoich granicach. Konkretne decyzje w sprawie „resetu” zostaną podjęte na szczycie NATO w czerwcu. Ogłosił to sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla The Telegraph.

Jens Stoltenberg powiedział, że NATO „jest w trakcie fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań prezydenta Rosji Władimira Putina. Najeżdżając Ukrainę, Putin de facto zrównał z ziemią całą europejską architekturę bezpieczeństwa, która powstała po zakończeniu zimnej wojny.

– Obecnie mamy do czynienia z nową rzeczywistością, nową normą dla bezpieczeństwa europejskiego. Dlatego właśnie poprosiliśmy nasze dowództwo wojskowe o opracowanie opcji tego, co nazywamy resetem, czyli długoterminowym dostosowaniem NATO – powiedział Stoltenberg.

Rozważana jest opcja stałej obecności wojskowej na granicach Sojuszu w celu odparcia potencjalnej agresji rosyjskiej. Oczekuje się, że decyzja w sprawie „resetu” zapadnie na szczycie NATO w Madrycie w czerwcu. Rząd ukraiński twierdzi, że jeśli Ukraina przegra wojnę, następnym celem Putina będą kraje na wschodniej flance NATO. Eksperci otwarcie mówią, że nie ma żadnych hamulców dla rewizjonistycznej polityki Kremla. Ich zdaniem, najważniejszym celem Putina jest przywrócenie Rosji statusu imperium.

NATO zwiększa wsparcie dla Ukrainy. Kułeba: nie będzie żadnych dostaw od NATO jako organizacji

Na tle wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą zaczęły pojawiać się doniesienia, że Finlandia i Szwecja rozważają przystąpienie do Sojuszu w najbliższej przyszłości. W odpowiedzi władze rosyjskie zagroziły Finlandii, że jej kraj będzie „celem ataku”, jeśli przystąpi do Sojuszu. Władze Finlandii zapowiedziały, że już w kwietniu ogłoszą decyzję w sprawie kolejnych kroków tego kraju w kierunku możliwości przystąpienia do NATO.

Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił wcześniej, że Ukraina jest gotowa wstąpić do NATO „nawet jutro”, jeśli zostanie jej to zaproponowane, ale tak się nie stało i pozostaje to mało prawdopodobne. Dlatego Ukraina próbuje negocjować struktury bezpieczeństwa poza NATO, zapraszając do rozmów państwa-gwarantów – pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i inne mocarstwa regionalne – które będą musiały w ciągu 72 godzin zapewnić Kijowowi wsparcie wojskowe w przypadku agresji na Ukrainę.

Delegacje ukraińska i rosyjska przedstawiły propozycje rozejmu

lp/ belsat.eu wg east24.info, inf.wł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Kings będą mieli nowego trenera. Jest paru faworytów
Następny artykuł8 pięknych gier, w których wieje nudą