A A+ A++

To już pewne! Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymał zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego. Uczelnia zamierza przyjąć 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. Rekrutacja rozpocznie się 23 lipca. Pierwszy studenci medycyny w Częstochowie rozpoczną naukę 1 października.

– Kierunek lekarski tworzyliśmy od 2018 roku – przypomina Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. – Te cztery lata pozwoliły na bardzo dobre przygotowanie niezwykle trudnego wniosku. Fakt, że odważyliśmy się myśleć o kierunku lekarskim, wiązał się z tym, że mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Na naszej uczelni można już przecież studiować pielęgniarstwo, fizjoterapię, kosmetologię i dietetykę – zaznacza.

Częstochowska uczelnia chcąc prowadzić kierunek lekarski musiała zmierzyć się z szeregiem formalności. – Najtrudniejszym wymogiem było posiadanie uprawnień do nadawania stopnia stopnia doktora albo w dyscyplinie nauki medyczne, albo nauki o zdrowiu. Od razu przystąpiliśmy do prac nad tymi uprawnieniami i uzyskaliśmy je z nauk o zdrowiu. Spełniliśmy więc bardzo trudne warunki ustawy – podkreśla Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD.

Wśród przyszłych wykładowców, którzy będą prowadzić zajęcia na kierunku lekarskim, znajdują się pracownicy uniwersytetu, a także lekarze-praktycy i naukowcy specjalizujący się w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. – Budując kierunek lekarski stawialiśmy na coraz silniejszą kadrę medyczną. Mając w ofercie pielęgniarstwo i fizjoterapię, zatrudnialiśmy na uczelni doskonałych lekarzy. Dzięki temu mieliśmy podstawy do tworzenia kierunku lekarskiego. W efekcie wśród wykładowców będą między innymi medycy z naszego regionu – wylicza rektor UJD. – Mamy świadomość, że kierunek lekarski jest ogromnym wyzwaniem, które nas czeka. Jest to także nowa jakość uniwersytecka – dodaje.

Dwa pierwsze lata na kierunku medycznym to kształcenie podstawowe. Od trzeciego roku zaczynają się zajęcia kliniczne. W związku z tym uczelnia musiała mieć nie tylko odpowiednią kadrę, ale i zaplecze dydaktyczne oraz kliniczne. Podpisała więc umowy z wieloma szpitalami – nie tylko z Częstochowy, ale także całego regionu, w tym również z województwa śląskiego. – To dopiero początek drogi. Teraz trzeba budować infrastrukturę. Studenci muszą mieć świetne sale oraz świetne zaplecze dydaktyczne i praktyczne. Musimy tak budować infrastrukturę Uniwersytetu i pozyskiwać środki finansowe, aby medycyna w Częstochowie mogła się rozwijać – zauważa senator Ryszard Majer.

Wiadomo, że zajęcia na pierwszym roku będą odbywać się między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie. – Zajęcia prowadzone będą na oddziale patomorfologii. W tej chwili przechodzi on kapitalny remont. Studenci pierwszych lat będą realizować tam zajęcia z anatomii – mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Oprócz zajęć w placówkach medycznych, przyszli lekarze mieliby się uczyć w nowym budynku, który zapewni zaplecze do kształcenia lekarzy. Ma on powstać na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przed laty przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3). Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu pomieści m.in. sale wykładowe i pracownie laboratoryjne, w tym mi.in.: histologii, fizjologii, mikrobiologii, biotechnologii medycznej i inne. – Zakładając optymistyczny scenariusz, Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu powinno powstać w czwartym kwartale 2024 roku. To jednak ogromna praca i ogromne wyzwanie pod kątem architektoniczno-logistycznym – zauważa Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD.

Rekrutacja na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie rozpoczyna się 23 lipca i będzie trwała do 17 września. Na pierwszy rok kierunku lekarskiego ma szansę zostać przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. Tak przynajmniej wynika z pierwotnego planu. Uczelnia bowiem czeka jeszcze na ostateczną decyzję w tej sprawie. – Idziemy w kierunku uniwersytetu bez przymiotnikowego. Będziemy po prostu Uniwersytetem im. Jana Długosza. Dzięki temu ranga uczelni wzrośnie – twierdzi wiceminister Szymon Giżyński.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie chciałby otworzyć również farmację. Jak na razie jednak uczelnia otrzymała odpowiedź negatywną. – Nie ma żadnych zastrzeżeń do koncepcji kierunku, ani programu. To kierunek, który powstanie na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Dostaliśmy zastrzeżenia w kwestii dwunastu osób prowadzących zajęcia. Wkrótce wskażemy jednak kolejne osoby, które zasilą nasz kierunek – podkreśla Anna Wypych-Gawrońska. – Być może zgoda na farmację przyjdzie jeszcze we wrześniu – podsumowuje rektor UJD.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLublin. Pogoda 20 lipca 2022 – godzinowa. Jaka prognoza pogody dla Lublina 20.07?
Następny artykułKALENDARIUM – 20 LIPCA