Z roku na rok liczba chętnych chcących studiować na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie rośnie. W tym roku było to 6500 kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne. Które kierunki cieszyły się największym powodzeniem?
Wraz z 1 września Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie kieruje Janusz Kapuśniak. Nowy rektor powołał już prorektorów, którzy wspólnie z nim podczas czteroletniej kadencji będą współdecydować o kierunkach rozwoju Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. W tym gronie znaleźli się Marcin Sosnowski (Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia), Bogusław Przywora (Prorektor ds. Nauki i Badań Naukowych), Barbara Kowalska (Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju), Jakub Jakubowski (Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich), Sławomir Letkiewicz (Prorektor ds. Collegium Medicum) oraz Maria Róg (kanclerz).
Nowy rektor ma już określoną wizję rozwoju uczelni.
– W czteroletniej kadencji chcę się skupić przede wszystkim na budowaniu prestiżu naszej uczelni. Chciałbym, aby nasze osiągnięcia były bardziej rozpoznawalne, widoczne i doceniane. Liczmy na to, że uczelnia będzie widoczna nie tylko w naszym mieście i regionie, ale również w kraju i za granicą – mówił Janusz Kapuśniak, rektor UJD.
Uczelnia, jak na razie, nie odczuwa niżu demograficznego. Wprost przeciwnie. Liczba studentów z roku na rok rośnie.
– Nie obserwujemy tak dużego spadku liczby studentów, jak na innych uczelniach, ale to też wynik tego, że zwiększamy ofertę dydaktyczną. Stawiamy na te kierunki, które są najbardziej poszukiwanymi i pożądanymi przez absolwentów szkół średnich – przyznaje nowy rektor częstochowskiego uniwersytetu.
Ogółem na studia stacjonarne zgłosiło się ok. 5400 kandydatów – liczba ta dotyczy wszystkich typów studiów i uwzględnia również cudzoziemców. Natomiast na studia niestacjonarne zgłosiło się ok. 1100 kandydatów. Daje to łącznie ok. 6500 kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne na UJD. Oczywiście niektórzy kandydaci zapisywali się nawet na kilka kierunków.
Prawie na wszystkich kierunkach studiów proponowanych przez UJD liczba kandydatów była wyższa niż w analogicznym momencie rekrutacji w roku ubiegłym. Wśród najbardziej obleganych kierunków dużego zaskoczenia nie ma. Z danych statystycznych, które pochodzą z lipca wynika, że największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski – jednolite studia magisterskie (studia stacjonarne). Na liście kandydatów znalazło się blisko 1600 nazwisk (na ogółem 1685 zarejestrowanych). Natomiast na kierunek lekarski, studia niestacjonarne zgłosiło się blisko 225 kandydatów (na ogółem zarejestrowane w systemie 244 osoby).
Na kolejnych miejscach uplasowały się kierunki:
- psychologia, jednolite studia magisterskie stacjonarne – ponad 500 kandydatów,
- psychologia niestacjonarne studia jednolite magisterskie – ponad 150 osób,
- prawo stacjonarne jednolite studia magisterskie – blisko 300 osób,
- fizjoterapia stacjonarne jednolite studia magisterskie – ponad 300 osób,
- filologia angielska stacjonarne studia I stopnia – ponad 250 osób,
- pielęgniarstwo studia stacjonarne I stopnia – 220 osób,
- kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa stacjonarne studia I stopnia – ponad 200 osób,
- dietetyka studia stacjonarne I stopnia – ponad 120 osób,
- pedagogika stacjonarne studia I stopnia – ponad 100 osób,
- rachunkowość i podatki stacjonarne studia I stopnia – ponad 90 osób,
- administracja studia stacjonarne I stopnia – ponad 90 osób,
- dziennikarstwo i kultura mediów studia stacjonarne I stopnia – blisko 90 osób,
- farmacja stacjonarne jednolite studia – ponad 90 osób.
– Te kierunki już od kilku lat cieszą się ogromną popularnością i studenci je bardzo chętnie wybierają – przyznaje Janusz Kapuśniak, rektor UJD.
Więcej informacji o rekrutacji na UJD (również harmonogram) można znaleźć na stronie: https://rekrutacja.ujd.edu.pl/pl/
Przy tej okazji warto wspomnieć, że na uczelni powołano również nowych kierowników poszczególnych jednostek organizacyjnych uczelni – dziekanów, prodziekanów, dyrektorzy szkoły doktorskiej, dyrektorzy instytutów, kierownicy katedr i katedr klinicznych, zakładów i zakładów klinicznych, przewodniczący rad dyscyplin i kierunkowych zespołów do spraw jakości kształcenia, dyrektorzy studium nauki języków obcych, a także wychowania fizycznego i sportu oraz centrów.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS