A A+ A++

W środę 1 listopada częstochowskie cmentarze tradycyjnie przeżywają oblężenie. Mieszkańcy odwiedzają groby bliskich na największych, ale i najstarszych nekropoliach.

Dwa najstarsze częstochowskie cmentarze to Cmentarz Kule i Cmentarz św. Rocha. Jak informuje Wikipedia, Cmentarz Kule nekropolia położona na niewielkim wzgórzu, na północ od centrum Częstochowy. Ulokowana w pobliżu stanowiącej przedmieście osady Kule w 1882, po przeniesieniu cmentarza z rejonu ulic Fabrycznej (obecnie Mielczarskiego) i Ogrodowej. Pierwszych pochówków dokonano dwa lata później.

Do dziś zachowało się ok. tysiąc nagrobków sprzed 1939, w tym sto z końca XIX w. Wśród nich znajdują się dwie rodzinne kaplice grobowe: Kuczyńskich, Szaniawskich i Nowińskich, a także kilkadziesiąt zabytkowych grobów, m.in. Władysława Biegańskiego.

Zobacz galerię(31 zdjęć)

Cmentarz św. Rocha położony jest we wschodniej części dzielnicy Lisiniec. To najstarsza częstochowska nekropolia. Pierwszych pochówków dokonano w 1641 r.[2]. Cmentarz powiększono w 1737 r., a dwa lata później pojawiły się pierwsze grobowce murowane. W 1767 r. został po raz pierwszy obwiedziony murem, później zrujnowanym i odbudowanym. Na cmentarzu znajdują się zabytkowe nagrobki z lat 1849–1906.

W 1898 roku wydzielono z jego terytorium cmentarz prawosławny, ale po odzyskaniu niepodległości teren został katolikom zwrócony.

Spacerując po dwóch najstarszych nekropoliach możemy znaleźć wiele pięknych, zabytkowych nagrobków. Niestety są one w różnym stanie. Niektóre są stale restaurowane i naprawiane, inne marnieją w szybkim tempie. W tym roku na cmentarzach Kule i Rocha zorganizowano kwesty, która jest przeznaczone są na renowację starych nagrobków.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułОсвітні експерти і психологи назвали 40 книг на тему війни, які варто прочитати українським дітям
Następny artykułНБУ “обвалив” офіційний курс долара, перерахували вартість валюти й банки: скільки коштує